• Etno Wehikuł Czasu

• Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie „Etno Wehikuł Czasu” realizowanym przez Stowarzyszenie Rozwoju Dzieci i Młodzieży Szansa, które pozyskało środki na ten cel z Programu Kultura-Interwencje 2018. Etno Polska Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program ukierunkowany jest na kulturę niematerialną, czyli promocję wszelkich zwyczajów, obyczajów wiejskich, które często są codziennością na wsi, ale są także wartością kulturową.

Program jest adresowany do organizacji pozarządowych i samorządowych instytucji kultury obejmuje bardzo szeroki zakres działań, m.in.:

• wydarzenie kulturalne: kursy, szkolenia, spotkania, warsztaty, plenery, wystawy konkursy, przeglądy, festiwale, koncerty, happeningi, spektakle, rekonstrukcje historyczne
          • działania edukacyjne i animacyjne, aby wspomóc wspomagających lokalne społeczności w działaniach twórczych
          • filmy, nagrania, wydawnictwa
          • projekty interdyscyplinarne

Dla naszej gminy projekt napisały i koordynowały: Anna Kramarz i Katarzyna i Katarzyna Konewecka-Hołój, opiekę merytoryczną sprawowali: etnograf Inka Bogucka oraz historyk Marcin Chorązki, a sesje fotograficzne wykonała Aga Świat.

Działania w ramach projektu prowadziły do wydania Etno Kalendarza, a obejmowały wykonanie zdjęć w wyszukanych ciekawych miejscach (stodoły, chaty, kapliczki itp.) w otoczeniu zabytkowych regionalnych rekwizytów.

Nasi uczniowie pod opieką nauczycielek, p. Jadwigi Klimek i p. Marioli Wacławik uczestniczyli w 2 sesjach zdjęciowych. 17.10.2018 r. pięknie ubrani, uczestniczyli w sesji w Dworze w Goszycach.

20 10.2018 r. uczniowie wybrali się na kolejną sesję, połączoną z wykładem etnologa Pani Inki Boguckiej, do skansenu w Nadwiślańskim Muzeum Etnograficznym w Wygiełzowie.
          Zostali przeniesieni do czasów, „gdzie chłopy zboże młócili a gospodynie im mleko prosto od krowy przynosiły. Sołtys z sołtysową w dostojnej chacie mieszkali i często gości przyjmowali”.

Wszyscy uczestnicy projektu zostali zaproszeni na ostatnie spotkanie (z pogadanką etno - historyczną i biesiadą) do sali stowarzyszenia Szansa w budynku dawnego gimnazjum. Na spotkaniu zaprezentowano wszystkie wykonane przez p. Agę Świat fotografie oraz projekt Etno Kalendarza na 2019 r.