• Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

        •     

          http://sp.malanow.pl/img/89447/435210b7b824b3c3fcdfcc6057190d29/1920x1200.jpg

           

           

                         

          W ramach Narodowego Programu  Rozwoju Czytelnictwa dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów  prowadzących szkoły oraz  biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez  promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży,  w tym zakup nowości wydawniczych,  biblioteka Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Goszycach otrzymała w roku 2019 środki finansowe na zakup książek. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się  o 368 woluminów o wartości 5000 zł.

          Zakup książek został poprzedzony rozeznaniem zainteresowań czytelniczych uczniów, konsultacjami z rodzicami i nauczycielami oraz pracownikami Biblioteki Publicznej w Baranówce. Zakupiono przede wszystkim nowości wydawnicze. Są to piękne kolorowe wydania zachęcające młodsze dzieci do odwiedzin w bibliotece, a wśród nich książki z powiększoną czcionką, kolorowym tekstem i  przewagą ilustracji dla rozpoczynających przygodę z czytaniem oraz książki poruszające problemy integracji, tolerancji, wyrozumiałości  i pomocy innym. Dla uczniów starszych na półkach bibliotecznych pojawiły się książki o tematyce przygodowej, sensacyjnej, fantastycznej, obyczajowej oraz związanej z pierwszymi porywami serca. Miłośnicy komiksów też nie będą zawiedzeni.

           

           

          Z udziałem szkoły w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa” związane były różne wydarzenia promujące czytelnictwo, m.in.:

          • - zorganizowanie wystawy zakupionych książek – „Biblioteka przychodzi do ucznia” z możliwością wypożyczenia książek, z czego skorzystało 66 osób.

                                           

          - ciągła akcja „Podaruj książkę bibliotece”, dzięki której do księgozbioru biblioteki włączono 85 otrzymanych woluminów

           

          - sukcesywna wymiana książek (ze szczególnym uwzględnieniem nowości) w kąciku czytelniczym oddziału przedszkolnego

                                                                         

           

          - udział uczniów w Wojewódzkim Konkursie Literacko-Plastycznym „Ja, mój Kraj, moja mała Ojczyzna” (4 laureatów odebrało nagrody 28 XI 2019 r.)

                                                         

           

          - zorganizowanie wyjazdu uczniów klas starszych na Międzynarodowe Targi Książki:

           

                                                     

          a potem prezentacja zakupionej książki połączona z czytaniem najciekawszych fragmentów:

           

           

           

           

          - uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów oddz.  I.

           

          - udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom” – czytanie noweli „Katarynka” przez nauczycieli, uczniów, rodziców:

           

                             

            Była to kontynuacja akcji czytania dzieciom przez rodziców zainicjowanej w oddziale przedszkolnym:

                 

                   

           

          - Konkurs na wykonanie okładki do wybranej lektury (kl. IV)

           

           

           

           

          Udziałowi szkoły w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa” towarzyszy realizacja innowacji pedagogicznej (organizacyjno-metodycznej) „W świecie książki jest ciekawiej” autorstwa Marioli Wacławik i Iwony Tutaj-Niklińskiej. Innowacja jest realizowana podczas edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, lekcji języka polskiego, godzin z wychowawcą, lekcji bibliotecznych, a także na zajęciach pozalekcyjnych. Realizacja przewidziana jest na 2 lata, a do tej pory już zrealizowano:

          • klasowe konkursy, quizy, turnieje

           

          • wspólne czytanie

           

          • tworzenie literackich gier dydaktycznych:

                              

            i lapbooków:

                      

           

           

          • organizowanie spektakli i przedstawień w oparciu o literaturę (adaptacja), np. „Mały Książę                                                                                      

           

           

          • zapraszanie sprzymierzeńców szkoły do wspólnych działań
          • nagradzanie najlepszych czytelników
          • wykorzystanie multimediów w pracy z czytelnikiem, np. tworzenie blogów, prezentacji multimedialnych, czytanie e-booków, oglądanie adaptacji lektur, rozwiązywanie quizów (Quizziz)

           

          Pozostałe zaplanowane działania na rzecz rozwoju czytelnictwa będą sukcesywnie realizowane zgodnie z ustalonym harmonogramem.

           

            

           

          Lista zakupionych książek:

          1. Wiersze mojego dzieciństwa

          Zebrane w książce uniwersalne, ponadczasowe teksty od dziesięcioleci towarzyszą dorastaniu kolejnych pokoleń. Znajdziesz tu klasyczne wiersze, m.in. Marii Konopnickiej, Aleksandra Fredry, Stanisława Jachowicza, Władysława Bełzy, Ignacego Krasickiego oraz Adama Mickiewicza.

          1. Wesoła kuchnia. Wierszyki dla dzieci - Śnieżkowska-Bielak E.

          "Wesoła kuchnia" to zbiór wierszyków, który wszystkich niejadków zamieni w amatorów maminej kuchni, a wszystkich łasuchów zachęci do samodzielnego gotowania. Dzieci znajdą tu wesołe wierszyki oraz przepisy na znakomite dania, które mogą przygotować z rodzicami, babcią czy starszym rodzeństwem. Czytaj wierszyki i zajadaj się własnoręcznie przyrządzonymi smakołykami!

          1. W zoo. Wierszyki o zwierzętach - Strzemińska - Więckowiak D.

          „W zoo. Wierszyki o zwierzętach” to zabawny zbiór rymowanych historyjek. W książeczce znajdziesz wierszyki o podwodnej orkiestrze, o żyrafie w szaliku, o hipopotamie cyrkowcu i wielu innych zwierzakach z zoo. Czytaj zabawne opowieści o dzikich zwierzętach i ich niezwykłych przygodach.

          1. Wieczór wróżb - Zarawska P.

          "Wieczór wróżb" to książeczka z serii „Samy czytamy”. Zawiera ona wesołe opowiadania o dziewczynkach. Teksty zostały napisane dużą czcionką, co ułatwia naukę czytania. Po każdym opowiadaniu umieszczono najtrudniejsze wyrazy. Czytanie uatrakcyjnią komiksy.

          1. Na ratunek - Zarawska P.

          "Na ratunek" to ksiażeczka z serii ,,Sami czytamy". Zawiera ona wesołe opowiadania o chłopcach. Teksty zostały napisane dużą czcionką, co ułatwia naukę czytania. Po każdym opowiadaniu umieszczono najtrudniejsze wyrazy. Czytanie uatrakcyjnią komiksy.

          1. Przysłowia polskie. Rymowanki dla dzieci - Strzemińska - Więckowiak D.

          Zbiór trzydziestu wierszyków, których tematem są znane polskie przysłowia i powiedzenia. Zawarte w wierszach historyjki pozwolą dzieciom zrozumieć znaczenie przysłów, a także dostarczą wielu pozytywnych emocji dzięki wspaniałym kolorowym ilustracjom!

          1. Od złości do radości. Wierszyki o uczuciach - Edyk A.

          Za czym tęsknisz? Czy kiedyś się czegoś przestraszyłeś Kogo kochasz Z kim się przyjaźnisz? Wierszyki o uczuciach opisują wszystkie odcienie emocji. Wraz z bohaterami książeczki możesz się cieszyć z grzybobrania, przyjaźnić z Grzesiem, tęsknić za latem i smucić z powodu straty misia Brysia. Bo przecież sam przeżyłeś kiedyś coś podobnego.

          1. Legendy polskie - Safarzyńska E.

          Wspaniały zbiór zawierający polskie legendy i podania ludowe. Zapraszamy się w fascynującą podróż do niezwykłego, pełnego tajemnic świata, w którym wszystko jest możliwe?

          1. Kilka bajek o duszku Eugeniuszku - Safarzyńska E.

          Duszek Eugeniuszek mieszka w małym miasteczku, w starym domku i narzeka, że nie ma przyjaciół. Ale to się zmieni szybciej, niż się Wam wydaje. Kilka bajek o duszku Eugeniuszku to zbiór ciepłych, zabawnych opowieści o przyjaźni, zrozumieniu i akceptacji samego siebie. Ale uwaga: czytanie tej książki grozi niejednym dreszczykiem na plecach!

          1. Kacper i piraci - Hryniewicz A.

          "Kacper i piraci" to pełna przygód książka o pewnym chłopcu, który za sprawą magicznej książki przenosi się do świata piratów! Zaprzyjaźnij się z Kacprem i pomóż mu odnaleźć skarb!

          1. Językowe wygibasy. Wierszyki dla dzieci - Paszkiewicz A.

          Wierszyki logopedyczne to zbiór zabawnych łamańców językowych. Bawiąc się świetnie, nie zauważysz nawet, że trenujesz poprawną wymowę!

          1. Cztery pory roku. Wiersze dla dzieci

          W książeczce zebrano znane i lubiane wiersze o porach roku, przyrodzie i pogodzie. Dzieci znajdą tu również rymowanki o miesiącach, dniach tygodnia i związanych z nimi zjawiskach.

          1. Bajki o księżniczkach - Wójcik E.

          Za siedmioma morzami, za siedmioma górami żyje sobie księżniczka. Ale nie jest to ani Królewna Śnieżka, ani Kopciuszek, ani Śpiąca Królewna. Księżniczka Zuzia to dziewczynka taka jak Ty! Mieszka w zamku i nosi koronę, ale chodzi do przedszkola, ma swojego ulubionego kotka i mnóstwo przyjaciół! Poznaj jej przygody, i te niezwykłe, i te całkiem zwyczajne.

          1. Bajki o konikach - Safarzyńska E.

          Konie to fascynujące zwierzęta, z którymi wielu chciałoby się zaprzyjaźnić. Udało się to Zosi, Hani i Michałowi, rodzeństwu, które co tydzień odwiedza stadninę swojego wujostwa. Dołącz do trójki wesołych dzieciaków i dowiedz się, w jaki sposób pielęgnować koniki, jak się z nimi bawić, ale też ile dobrego te piękne zwierzęta mogą zrobić dla chorych.

          1. Abecadło. Wierszyki o literkach - Edyk-Psut A.

          Kolorowa książeczka z sympatycznymi wierszykami o literkach. Dzięki nim dziecko pozna całe abecadło, a kolorowe, humorystyczne ilustracje uprzyjemnią czytanie.

          1. A to Polska właśnie. Wierszyki dla dzieci -  Paszkiewicz A.

          Przejechać Polskę wzdłuż i wszerz – to nie zawsze możliwe. Dlatego warto sięgnąć do książeczki  „A to Polska właśnie. Wierszyki dla dzieci", by każde dziecko mogło się bliżej przyjrzeć naszemu pięknemu krajowi. Zbiór pięknych wierszyków przybliża najwspanialsze regiony, zwyczaje, zabytki i miasta Polski.

          1. Julka i Filip. Julka nie chce się uczyć – Regner M.

          Szkoła to trudny okres w życiu każdego dziecka. Jak przekonać dziecko, że nauka to ciekawe zajęcie? Udało się to rodzicom Julki.

          1. Julka i Filip wciąż się kłócą – Regner M.

          Temat powszechny w rodzeństwach, bo chyba nie ma takich dzieci, które czasami nie kłócą i nie dokuczają sobie wzajemnie. Jak daleko można się posunąć w robieniu sobie złośliwości i co z tego wyniknie - obowiązkowa lektura dla wszystkich dzieci posiadających rodzeństwo.

          1. Julka i Filip. Julka chce mieć przyjaciółkę – Regner M.

          Poznajemy główną bohaterkę, której najlepsza koleżanka przeprowadziła się do innego miasta i Julka próbuje znaleźć kogoś na jej miejsce. Wydaje się to być trudnym zadaniem. Ta część najbardziej spodoba się dziewczynkom.

          1. Arka czasu - Szczygielski M.

          Rafał niebawem skończy dziewięć lat. Mieszka w Dzielnicy. Nie chodzi do szkoły i nie ma przyjaciół, bo wszyscy tu nieustannie wprowadzają się lub wyprowadzają. Dziadek, który się nim opiekuje, całymi dniami wędruje po Dzielnicy i gra na skrzypcach, aby zarobić na życie. Dlatego chłopiec najczęściej jest sam.
          Sam ale nie samotny, bo ma książki i bibliotekę jedyne miejsce w Dzielnicy, gdzie wolno mu chodzić samemu.
          Pewnego dnia bibliotekarka wypożycza mu powieść Wehikuł czasu Herberta George'a Wellsa, a ta lektura odmienia życie Rafała i staje się początkiem wielkiej, niebezpiecznej przygody.

          1. Babcia na jabłoni - Lobe M.

          Babcia to najlepszy sposób na smutki i kłopoty. A że mieszka na drzewie, poluje na tygrysy i ujeżdża dzikie konie?... Cóż, może jest trochę zwariowana, ale za to bardzo mądra i dowcipna. Pełna wdzięku opowieść o chłopcu i bardzo nietypowej babci. ,,Wszystkie dzieci na całej ulicy miały babcię. Niektóre nawet dwie. Tylko Andi nie miał babci - bardzo się z tego powodu martwił".

          1. Babcia Rabuś - Walliams D.

          Najbardziej poszukiwana Babcia świata!

          Znudzony wnuczek i niemrawa babcia.

          Ta para skazana jest na koszmar piątkowych wieczorów o smaku zupy kapuścianej. Nic ciekawego.
          Kiedy Ben odkrywa w puszce po ciasteczkach kamienie szlachetne, sytuacja zupełnie się zmienia. Nadeszła pora, by stanąć twarzą w twarz z ,,Czarnym Kotem", zuchwałym złodziejem klejnotów. Rozpoczyna się niezwykła przygoda - ucieczka ze szpitala, nurkowanie w Tamizie, a na koniec spotkanie z Elżbietą II. Dla Babci jest to ostatnia przygoda, ale i najwspanialsza. Najbardziej szalona.

          Czy wiedzieliście, że Królowa Anglii przechadza się po Londyńskiej Twierdzy w koszuli nocnej i koronie?

          1. Balsam dla duszy nastolatka - Canfiled J. i inni

          Zbiór historii i opowieści młodych ludzi, którzy dzielą się w nich własnymi doświadczeniami.

          Młodość to jeden z najtrudniejszych i zarazem najradośniejszych okresów w życiu każdego człowieka. Tyle się wtedy dzieje, a często nie wiemy, ku czemu wszystko zmierza.

          Jack Canfield, Mark Victor Hansen i Kimberly Kirberger przychodzą z pomocą nastolatkom, publikując opowieści, które pomogą m.in. zrozumieć naturę przyjaźni i miłości. Autorzy nie stronią też od podejmowania tematów, których często unikają dorośli: śmierci, samobójstwa, utraty miłości.

          Balsam dla duszy nastolatka stanie się twoim dobrym przyjacielem; zrozumie twoje uczucia, rozweseli cię i będzie przy tobie zawsze, gdy znajdziesz się w potrzebie.

          1. Charlie i fabryka czekolady - Dahl R.

          Charlie znajduje Złoty Kupon do fabryki czekolady szalonego pana Wonki. Chłopiec nie spodziewa się, że trafi do tak fantastycznego świata. Pracują tam małe tajemnicze stworzenia, które uwielbiają kakao. Rzeką płynie czekolada, a wszystkie rośliny są zrobione ze słodyczy. Czy ty też masz ochotę popłynąć landrynkową łodzią i spróbować gumy o smaku trzydaniowego obiadu? Albo dostać telewizor, z którego można wyciągać prawdziwe czekoladowe batoniki?

          Łakomczuchy, przed wami idealna książka na deser!

          1. Charlie i wielka szklana winda - Dahl R.

          Powrót do Fabryki Czekolady.

          Charlie zostaje właścicielem Fabryki Czekolady i ma w niej zamieszkać z całą rodziną. Pan Wonka zabiera ich tam Wielką Szklaną Windą. Po drodze Winda wymyka im się spod kontroli i pędzi w kosmos jak rakieta. Jak skończy się ich pozaziemska wyprawa?

          Kreatywne zadania pomogą czytać uważnie i z jeszcze większą przyjemnością.

          1. Czarny młyn – Szczygielski M.

          Ta doskonała, mroczna powieść trzyma w napięciu już od pierwszych zdań. Wszystko dzieje się w małej, zaniedbanej wiosce, w której zostało już tylko kilka upadających gospodarstw. Niczego się tu nie uprawia ani nie hoduje zwierząt, bo z niewiadomych przyczyn nic nie chce tu rosnąć. Wokół wyrastają jedynie słupy wysokiego napięcia, a w tle straszą ruiny kombinatu dawnej spółdzielni rolniczej.

          To ponure, nieprzyjazne miejsce, skąd wszędzie jest za daleko i gdzie nawet nie odbiera telewizja to cały świat jedenastoletniego Iwo i grupki jego przyjaciół.

          Swoista izolacja i konieczność samodzielnego organizowania sobie zabaw, spowodowana brakiem dostępu do popularnych rozrywek, tworzą między dziećmi silną więź i poczucie wzajemnej odpowiedzialności. To właśnie ona pozwoli im razem przetrwać nadchodzący koszmar. Pewnego razu we wsi zaczynają się bowiem dziać dziwne, trudne do wyjaśnienia zjawiska, które z każdym dniem przybierają coraz bardziej makabryczny obrót. Na domiar złego okazuje się, że z nieobliczalnym żywiołem dzieci muszą się zmierzyć zupełnie same.

          W jaki sposób przygotują się do decydującej wyprawy? Czy uda im się rozwikłać zagadkę Czarnego Młyna i stawić czoła jego destrukcyjnej energii? I jaką rolę odegra w tym wszystkim upośledzona siostra głównego bohatera?

          1. Czarownica piętro niżej – Szczygielski M.

          ...Czyli jak odwołać ducha

          Co robić, kiedy deszcz wciąż pada, pada i pada? Oczywiście oglądać telewizję i jeść pizzę, najlepiej dzień w dzień. I cytować dialogi z ukochanych seriali...

          Ale życie nie może być aż tak piękne. Zatem któregoś dnia zwykła Maja ze zwykłego bloku - zamiast na zagraniczną wycieczkę - musi wyjechać na wakacje do ciabci.

          Ale nuuuuuuda. Stara kamienica, czarno-biały telewizor bez pilota, skrzypiąca wersalka... i jakieś tajemnicze odgłosy na strychu. Ech, żeby choć z kotem można było pogadać... albo z jakąś wiewiórką (czy lisem?)... A tu tylko prastara ciabcia, jej makatki i obtłuczone kubki. I Zdradliwe Lilie.

          Zdradliwe Lilie? Duchy?? Gadający kot??? Wiewiórka, która chce być lisem?! Nie wierzycie!? To przeczytajcie. Jednym tchem!!!

          Nowa książka Marcina Szczygielskiego to cudowna mieszanka suspensu, opowieści o duchach i fantasy. Wyobraźnia - jak zawsze olśniewająca! Wspaniały zmysł dramaturgiczny i poczucie humoru! Oj, będzie się działo na tych wakacjach u ciabci... Oj, będzie się działo!!!

          1. Czarownica w wielkim mieście –  Urbańska A.

          Czy można zaprzyjaźnić się z czarownicą? Z taką jak Tola na pewno! To stuprocentowa czarownica, choć brakuje jej haczykowatego nosa, nie podpiera się sękatą laską, a na jej ramieniu nie siedzi czarny kot. Uwielbia za to jeździć na rolkach. Sprawia, że mały Krzyś wreszcie zaczyna się uśmiechać. Dzięki Toli zbój Kostas Ponuras przestaje być smutny, a pies Atramencik znajduje swój dom.

          Przekonajcie się, że do czarowania nie jest potrzebna magiczna różdżka. Często wystarczy jedno słowo.

          1. Czerwona kartka dla Sprężyny – Podsiadło J.

          Marzenia Daniela mają szansę się spełnić. Został zauważo­ny przez świetnego trenera piłki nożnej i rozpoczął treningi z prawdziwego zdarzenia. Nowi koledzy ze szkółki piłkarskiej, do której trafił, to wyjątkowe oryginały... Łączy ich jedno – miłość do piłki i zapał do gry. Nieubłaganie jednak zbliża się godzina prawdy, czyli pierwsze poważne rozgrywki w Złotej Lidze Juniorów. Tytuł mistrza...

          1. Daleki rejs – Onichimowska A.

          W domu nie za bardzo się układa. Z bratem nijak nie mogę się dogadać, chociaż mama apeluje o pokój. I w dodatku nie wiemy, gdzie jest tata. Na szczęście mam przyjaciela, Tajemniczego Jamesa. Piszemy sobie listy i wkładamy do dziupli. James jest śmieszny i świetnie mnie rozumie. Tylko nie wiem, skąd tak wiele o mnie wie?... Powieść o poszukiwaniu przyjaźni, o radości z posiadania brata i o...

          1. Doktor Hania Humorek – M. Mc Donald

          Hania wpadła w poniedziałkowy zły humorek, ale minął on natychmiast, kiedy tylko okazało się, że jej klasa ma się zająć projektem na temat ludzkiego ciała. Dzieci będą poznawać budowę szkieletu, czaszki i odwiedzą szpital, gdzie zobaczą prawdziwych lekarzy. Hania razem z przyjaciółmi zamierza przeprowadzić eksperyment, przez który tylko sklonuje swoje problemy! Najnowsza książka tej popularnej serii na pewno rozśmieszy cię do łez i wprawi w naprawdę dobry humorek!

          1. Hania Humorek Ratuje świat – M. Mc Donald

          Co by się stało ze światem, gdyby nie Hania Humorek? Na lekcji o środowisku Hania z przerażeniem dowiaduje się o niszczeniu lasów równikowych i o zagrożonych gatunkach zwierząt, które żyją również na jej podwórku - nie wspominając już o okropnych zwyczajach własnej rodziny, która nie zbiera surowców wtórnych. Hania Humorek nie zasypia gruszek w popiele, tylko bierze się do dzieła! Najnowsze przygody Hani Humorek z pewnością wprawią was w doskonały humorek!

          1. Hania Humorek Tydzień na opak –M. Mc Donald

          Czy humorek Hani Humorek może być jeszcze gorszy? Oczywiście, że tak. Chyba że... to Dzień Na Opak! Czas, by Hania zmieniła gniewną minkę na uśmiechniętą buzię, zrobiła słodki kompot z kwaśnych jabłek i była miła dla swojego młodszego braciszka. Kiedy jednak udaje jej się zachować doskonały humorek przez dłużej niż jeden dzień przyjaciele zaczynają się martwić. Czy ta uczesana i roześmiana Hania jest rzeczywiście prawdziwą Hanią, czy może oszustką?

          1. Hania Humorek: Mały detektyw - M. Mc Donald

          Hania Humorek rozwiązuje zagadki kryminalne! Znika pies policyjny Czoko. Czyżby został uprowadzony przez okropnych porywaczy psów? Trzeba rozwikłać tę zagadkę. Agentka Hania wkracza do akcji!
          Seria Hania Humorek to: superbohaterka, wciągająca akcja, duże litery…

          Przeczytasz jednym tchem!

          1. Hania Humorek. Mistrzyni humorków - M. Mc Donald

          Zaczyna się rok szkolny, ale Hania nie ma ochoty wracać do ławki. Od rana ma paskudny humorek. Nie pomagają na niego kredki potworki ani sadzone jajko. Dopiero koszulka z napisem Jadłam Rekina sprawi, że Hania nabierze ochoty na kontakt z rówieśnikami. Mimo wszystko okazuje się, że w trzeciej klasie nie jest wcale tak źle i nawet dziwaczny Franek Perełka zyskuje przy bliższym poznaniu

          1. Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek - Beręsewicz P.

          Kiedy Jacek Karaś dostrzega u siebie pierwsze objawy zakochania, jest na to przygotowany - prędzej czy później to się musiało stać. Ponieważ jego wybranka nie wygląda na razie na szczególnie zakochaną, Jacek postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i sam ją zakochać. Czy misternie ułożony plan zakochania Kaśki Kwiatek, inteligentnej dziewczyny z zasadami, powiedzie się?

          1. Kiedy chodziłem z Julką Maj - Beręsewicz P.

          W zakochiwaniu piętnastoletni Jacek Karaś ma już pewne doświadczenie, zdobył je jeszcze w szkole podstawowej (Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek). Tylko że zakochiwanie to dopiero początek drogi. Jak już się kogoś zakocha, to potem trzeba z tym kimś chodzić, a to jest o wiele trudniejsze niż mogłoby się wydawać...

          1. Duch starej kamienicy - Onichimowska A.

          Hej! Mam na imię Maciek i jestem duchem. Zapraszam Was do odwiedzenia mojej kamienicy. Niestety muszę Was uprzedzić, że zamieszkało w niej również - bez niczyjej zgody - 90485 dzikich lokatorów! W dodatku jest ich codziennie więcej i więcej... Chcemy się ich pozbyć, ale nie jest to łatwe...

          Opowieść o duchu zamieszkującym strych starej kamienicy. Jego powołaniem miało być straszenie, lecz miękkie serce i okoliczności spowodowały, że stał się duchem opiekuńczym kamienicy i wszystkich jej mieszkańców.

          1. Dzienniczek zakręconej nastolatki - Opala R.

          Dokąd popołudniami wymyka się Ludwika, w jaki sposób zaskoczy wszystkich mieszkańców osiedlowy dziwoląg - Petronela Kossobudzka, jak babcia pomoże małej Mysi i komu życie uratuje Rubin?... Sympatyczna Joasia w swoim dzienniczku skrzętnie opisuje zabawne i zaskakujące perypetie swojej rodziny, przyjaciół i znajomych, ukazując codzienne życie zwykłej, choć zakręconej nastolatki. Znakomita lektura dla każdego, kto lubi się śmiać i wzruszać do łez.

          Dalszy ciąg perypetii sympatycznej Asi, która z reporterskim zacięciem opisuje swoje szkolne i domowe przygody - w kolejnych tomach.

          1. Eliksir przygód - Ostrowicka B.

          Młodzi bohaterowie spotykają w ruinach zamku nową koleżankę. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, ale dziewczynka ta urodziła się w... XVII wieku i dziwnym zrządzeniem losu przeniosła się w nasze czasy. Poznaje współczesny świat, poznaje nowych przyjaciół, przeżywa wiele fantastycznych przygód, a w ślad za nią przez wieki podąża tajemniczy człowiek z blizną...

          1. Niezwykłe wakacje - Ostrowicka B.

          Koniec roku szkolnego już blisko. Wszystko wskazuje na to, że lato będzie całkiem zwyczajne. Piątka przyjaciół zamierza spędzić wakacje w swoim miasteczku. Czy nudne łowienie ryb w pobliskiej rzece może być początkiem fantastycznych wydarzeń? Bohaterowie przeżywają niesamowite przygody, odbywają przedziwne podróże w czasie i przestrzeni, są świadkami niecodziennych wypadków, poznają tajemnice sprzed wieków...

          1. Tajemnica szkatułki - Ostrowicka B.

          Bohaterowie, których znacie już z Eliksiru przygód, odbywają tym razem za sprawą cudownego napoju fascynującą podróż w XVII wiek. Czekają tam na nich niezwykłe atrakcje, zagadki przeszłości, tajemnicze postacie i labirynt podziemi pełen pułapek, kryjący legendarny skarb.

          1. Felix, Net i Nika oraz (nie) bezpieczne dorastanie(t.14)– Kosik R.

          Wakacyjny Londyn to świetne miejsce na przygodę, lecz jeśli pojadą tam Felix, Net i Nika, a dołączy do nich Laura... Jak zwykle u Kosika - będzie się działo! Gang elegantów, Net za ladą hotelowej recepcji, londyńskie szczury, pewien pies rasy corgi, agent Mamrot i... kłopoty z Niką. W wakacyjną prozę życia bohaterów wedrze się technologiczna moc sztucznej inteligencji i biologiczna potęga nastoletnich hormonów. Bo to książka dla współczesnych nastolatków - będzie trochę strasznie i niebezpiecznie, czasem poważnie, a najczęściej... bardzo śmiesznie.

          1. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych ludzi (t.1) - Kosik R.

          Felix, fan robotyki i wynalazków, Net, fan komputerów i Nika, miła dziewczyna uwielbiająca czytać spotykają się w pierwszej klasie gimnazjum. Zaczynają się trzymać razem. Od czasu, kiedy urządzili sobie bazę na strychu i ujrzeli chodzącego kościotrupa zaczęli przeżywać wiele przygód. Odkryli tajemnicze talenty Niki i jej ponure tajemnice. Aż w końcu musieli stawić czoło najważniejszej tajemnicy. Grupie przestępczej, która rabowała banki, a potem niezauważalnie odjeżdżała gdzieś i znikała. Gangu Niewidzialnych ludzi...

          1. Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa katastrofa (t.2) – Kosik R.

          Kim są tajemnicze zjawy, podążające za bohaterami? Do czego służy maszyna odnaleziona w tajnej bazie wojskowej? Jeśli lubicie się śmiać i bać, wybierzcie się w podróż do świata, w którym wszystko jest możliwe.
          To pełna doskonałego humoru i trzymająca w napięciu sensacyjna powieść dla młodych czytelników. Bohaterowie, uczniowie pierwszej klasy warszawskiego gimnazjum, wpadają w wir niezwykłych zdarzeń. Spotykają wielką, mięsożerną roślinę, niechcący uruchamiają tajemniczą maszynę, od lat ukrytą głęboko pod ziemią, próbują zapobiec katastrofie lotniczej i odbywają podróż latającym żaglowcem. To tylko kilka z niesamowitych przygód, w jakich uczestniczą. Jednocześnie, by móc wrócić do domu, muszą rozwiązać pewną niezwykle skomplikowaną zagadkę. Nie jest to łatwe, bowiem są ścigani przez tajemnicze zjawy.
          W wyjściu cało z kolejnych opresji pomagają im wynalazki Felixa, niezwykła intuicja Niki oraz talent matematyczny Neta. Towarzyszy im Manfred, zaprzyjaźniony program sztucznej inteligencji. Książka jest napisana młodym językiem, a akcja osadzona w polskich realiach. Przygoda goni przygodę, a książkę czyta się jednym tchem!

          1. Felix, Net i Nika oraz Orbitalny spisek (t.5) – Kosik R.

          Podczas imprezy sylwestrowej Felix, Net i Nika niechcący odpalają eksperymentalną rakietę kosmiczną. Tajne służby poszukują sprawców, a sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej, kiedy okazuje się, że rakieta spadnie gdzieś na terytorium Polski. Bohaterowie muszą zlikwidować zagrożenie. Rozpoczyna się walka z czasem.
          Jednocześnie rzeczywistość szkolna nie ułatwia im zadania. Szkoła stara się o uzyskanie certyfikatu jakości, co prowadzi do wielu absurdalnych i bardzo zabawnych sytuacji.

           To, co spotka Felixa, Neta i Nikę utwierdzi ich w przekonaniu, jak ważna jest przyjaźń i pomaganie innym.

          1. Felix, Net i Nika oraz Trzecia kuzynka (t.7) – Kosik R.

          Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka Felix, Net i Nika jadą na zimowisko do pensjonatu Trzy Kuzynki, położonego w lesie, w górach na odludziu, a prowadzonego przez bardzo dziwne starsze panie. Stare meble i przedziwne obrazy tworzą niezwykłą atmosferę, a naprawdę strasznie zaczyna się robić, kiedy nocą ktoś chodzi po domu, pozostawiając przerażonym gimnazjalistom dziwne niespodzianki. Przyjaciele powoli odkrywają tajemnicę tego niezwykłego miejsca. W książce, jak we wszystkich tomach serii "Felix, Net i Nika", nie zabraknie humoru, przygód z dreszczykiem i nastoletnich perturbacji damsko-męskich. Zapowiada się STRASZNIE smakowity pierwszy polski horror dla młodego czytelnika!

          1. Felix, Net i Nika oraz Świat Zero(t.10)- Kosik R.

          Naukowcy z Instytuty Badań Nadzwyczajnych próbują zrekonstruować Pierścień, który znaleźli w wakacje zeszłego roku w bazie niemieckiej w Milo. Felix, Net i Nika odwiedzają pewnego razu pracę chcąc zobaczyć Pierścień. Jest tylko jeden, więc na pewno nie przeniesie ich w inne miejsce na Ziemi. Przywołując dawne wspomnienia przyjaciele przekraczają Pierścień. Do następnego dnia myślą, że nic się nie zmieniło...

          1. Gdzie jesteś tatusiu - Onichimowska A.

          Paweł nie może znaleźć wspólnego języka z bratem. Tęskni też za tatą. Na szczęście dostaje list od tajemniczego Dżejmsa, który wywraca jego życie do góry nogami. Nieco później dowiaduje się także, że pewien Francuz widział w Maroku białego człowieka przetrzymywanego przez plemię Berberów. Paweł postanawia ocieplić stosunki z bratem i wyruszyć wraz z nim w podróż do Afryki w poszukiwaniu taty.
          Powieść o problemach dzieci z niepełnej rodziny, o poszukiwaniu przyjaźni, zrozumienia, szczęścia i radości z posiadania rodzeństwa.

          1. Już czytam. /6 książek/ - Stelmaszczyk A.

          "Już czytam" to seria  książek przeznaczonych do samodzielnego czytania przez dzieci dopiero zaczynające swoją przygodę z czytaniem. Zabawne historyjki ze zwykłymi bohaterami i ich niezwykłymi przygodami rozbawią i zachęcą do czytania każdego młodego czytelnika. Wartkie opowieści napisane prostym i barwnym językiem sprawią, że czytanie stanie się prawdziwą przyjemnością. Duża czcionka i kolorowe ilustracje uatrakcyjnią czytanie. Na końcu każdej książki znajduje się słowniczek, wyjaśniający trudne wyrazy, i zadania sprawdzające zrozumienie tekstu.

          • Już czytam. Andzia i duch pana Baryłki
          • Już czytam. Akcja Morze!
          • Już czytam. Bracia na medal
          • Już czytam. Ignaś, Hela i zaklęta studnia
          • Już czytam. Łowcy dźwięków
          • Już czytam. Koniec z wygłupami
          1. Kajko i Kokosz - Christa J.

          Najsłynniejsi słowiańscy wojowie w serii komiksowej:

          • Kajko i Kokosz : Skarby Mirmiła
          • Kajko i Kokosz : Szranki i konkursy
          • Kajko i Kokosz : Wielki Turniej
          • Kajko i Kokosz : Szkoła latania
          1. Koszmarny Karolek i wstrętne gacie – Simon F.

          Wstrętne historie przed wami!

          Koszmarny Karolek ma głowę pełną koszmarnych pomysłów, które pomagają mu zrealizować jego koleżanki i koledzy z klasy: Wredna Wandzia, Bezwzględny Bolo, Chciwy Henio i Muskularny Miecio. Zastanawialiście się, jak smakuje glutowata gliniasta glina? Jak pozbyć się niechcianego prezentu od prababci Gertrudy? Jak stać się potwornie bogatym? Dowiecie się tego szybciej, niż myślicie!

          1. Koszmarny Karolek i napad na bank - Simon F.

          Strzeżcie się, Koszmarny Karolek znów atakuje!

          Koszmarny Karolek wydaje własną gazetę (Gorący Grom!), a Doskonały ciągle skarży na starszego brata. Wredna Wandzia strasznie oszukuje w grze planszowej, a pani Kat-Toporska i pani dyrektor Rekino odsłaniają bulwersujące sekrety. Na dodatek szykuje się prawdziwy napad na bank!

          1. Koszmarny Karolek i konieczny keczup - Simon F.

          Koszmarny mściciel nadchodzi!

          Czas na najkoszmarniejsze pomysły Koszmarnego Karolka! Rodzice próbują pozbawić go Koniecznego Keczupu, a na dodatek zapraszają do domu nieznośną nianię. Ale nikt nie pokona Karolka! To on kręci najlepsze filmy i zna najlepsze podstępy. Jeszcze nikt, kto próbował nabrać Karolka nie dożył chwili, by mógł o tym opowiadać!

          Uwaga! Za mocne dla rodziców!

          1. Koszmarny Karolek i cuchnąca bomba - Simon F.

          Koszmarny Karolek znów w świetnej (czyli strasznej) formie!

          Koszmarny Karolek ma głowę pełną koszmarnych pomysłów i jedną niezmienną przeszkodę na drodze do ich realizacji: to jego brat Doskonały Damianek. Tym razem Karolek przechodzi samego siebie. Jak wygrać konkurs czytelniczy, nie czytając ani jednej książki? Jak zamienić grecką świątynię w rakietę kosmiczną?
          Karolek nie cofnie się przed niczym!

          1. Kroniki Archeo /seria/– Stelmaszczyk A.

          Wiele osób marzy lub marzyło o tym, by choć na jeden dzień wcielić się w rolę detektywa. Brzmi, jak świetna przygoda? Dzięki serii "Kroniki Archeo" możemy przenieść się w świat tajemnic i sekretów bez konieczności opuszczania domowego zacisza. Seria pisana przez Agnieszkę Stelmaszyk wprowadza w magiczny świat i pozwala razem z bohaterami odkrywać skarby oraz głęboko skrywane tajemnice, ale i poznać mroczną klątwę. To wszystko muszą przezwyciężyć główni bohaterowie, na których od samego początku czyhają przeszkody, pułapki i wyzwania, z którymi muszą sobie poradzić. Ta tajemnicza seria trzyma młodych czytelników w napięciu już od pierwszej strony. Każdy tytuł niesie ze sobą zapowiedź przygody, o jakiej marzą młodzi ludzie:

          • Kroniki Archeo. Skarb Atlantów
          • Kroniki Archeo. Sekret Wielkiego Mistrza
          • Kroniki Archeo. Klątwa Złotego Smoka
          • Kroniki Archeo. Zagadka Diamentowej Doliny
          • Kroniki Archeo. Przepowiednia Synów Słońca
          • Kroniki Archeo. Szyfr Jazona
          • Kroniki Archeo. Komnata szeptów
          • Kroniki Archeo. Oko węża
          • Kroniki Archeo. Złoty szlak
          • Kroniki Archeo. Tajemnica klejnotu Nefertiti
          1. Magiczne drzewo. Cień Smoka – Maleszka A.

          Nieostrożny czar wywołuje z głębin morskiego smoka wraz z armią groźnych stworów. By je pokonać, Kuki musi zdobyć figurkę z Magicznego Drzewa. Przedmiot jest nagrodą w konkursie tańca, ale Kuki nie umie tańczyć. Figurka przeistacza się w żywą istotę obdarzoną niezwykłymi cechami. Dzięki niej Kuki, Gabi i gadający pies zwyciężą przybysza z podwodnego świata.

          Smok i potężne stwory! Zamek na dnie morza i ,,cudowne dziecko"... Przygodowa powieść w tempie gry komputerowej, a jednocześnie mądra książka mówiąca o ważnych sprawach dzieci.

          1. Magiczne drzewo. Olbrzym - Maleszka A.

          Kuki niespodziewanie staje się posiadaczem niesamowitej, nadludzkiej wręcz siły, która pozwala mu na pokonanie olbrzyma posiadającego siedem wcieleń. W trakcie przygód ma wiernych kompanów: Gabi, Blubka, będącego graczem komputerowym oraz psa, który umie mówić.

          Na ich drodze pojawi się wiele przeszkód, jak chociażby stalowe ptaki czy zwierzomaszyny. Jak się wszystko potoczy? Czy bohaterom uda się dokonać wszystkiego, co zamierzyli?

          1. Magiczne drzewo. Pojedynek – Maleszka A.

          Tym razem Kuki postanawia wyczarować swojego klona. Na początku pomysł wydaje się być dobry, ponieważ ten zastępuje go w nudnych obowiązkach, ale z czasem drugi Kuki zdobywa magiczną moc i zaczyna sprowadzać na bohaterów książki srogie kłopoty. Tworzy np. gigantycznego robota, żywe labirynty, a nawet zmienia ludzi w dziwne stworzenia. Akcja toczy się na niesamowitej wyspie, gdzie Kuki, Blubek i Gabi muszą pokonać groźnego przeciwnika. Jest to porywająca historia, przy której nie można się nudzić: gadający pies, armia drapieżnych ryb czy też tajemnicze szachy to tylko wierzchołek góry lodowej.

          1. Magiczne drzewo. Tajemnica Mostu – Maleszka A.

          Nieostrożny czas sprawił, że Filip zachorował. Jest szansa na uratowanie go, jednak Wiki, Kuki i Melania muszą koniecznie odnaleźć Most Zapomnienia. A nie jest to oczywiście taka prosta misja! Wędrówka przez jaskinie i góry zajmuje wiele czasu, a co więcej przyniesie niejeden kłopot. Olbrzymi pająk, niedźwiedź, trójoka Greta to dopiero początek. Szczególnie, że czar Grety zatapia miasto, kiedy już uda im się znaleźć most w Wenecji! Kto im teraz pomoże? Niezwykły robot i kotka Latte postarają się zrobić wszystko, co w ich mocy!

          1. Matylda – Dahl R.

          To nie będzie kolejna nudna lektura!

          Nie ma tu zwykłej szkoły jest za to dyrektorka, która w wolnym czasie rzuca uczniami na odległość. Nie ma troskliwych rodziców tylko mama i tata zajęci oglądaniem telewizji. Ale jest za to prawdziwy geniusz, Matylda, która przeczytała wszystkie książki w bibliotece i wie, jak dać nauczkę niedobrym dorosłym!

          1. Mikołajek i inne chłopaki – Goscinny R.

          Mikołajek, Joachim, Euzebiusz, Maksencjusz, Alcest, Ananiasz... To imiona najpopularniejszych łobuziaków w historii literatury dziecięcej. Ich przygody bawią polskich czytelników już od pół wieku!

          1. Szkolne szaleństwa /seria/ - Butchart P.

          Seria Szkolne szaleństwa to fantastyczna zabawa zarówno dla dzieci, jak i ich opiekunów. Dzieciaki wpadają na szalone pomysły i bez przerwy węszą spiski i tajemnicze zjawiska.

          • Szkolne szaleństwa. Atak tajemniczych kucharek
          • Szkolne szaleństwa. Nasz dyrektor jest wampirem
          • Szkolne szaleństwa. Widmo pana Stopka
          • Szkolne szaleństwa. Yeti na placu zabaw
          1. Tajemnica człowieka z blizną – Beręsewicz P.

          Każda rodzina ma swoje tajemnice. A już dzieciom to niczego się nie mówi. 12-letni Jasiek nie cierpi półsłówek i uśmieszków pod nosem postanawia sam dojść prawdy: skąd u mężczyzny, tak blisko z nim spokrewnionego, skrywana dotąd pod krzaczastą brodą blizna? Może się pojedynkował? Może działał w opozycji? Wyobraźnia podsuwa Jaśkowi różne rozwiązania.

          1. Tajemnica gazety – Widmark M.

          Lasse i Maja czytają artykuły zamieszczone w ,,Gazecie Valleby" i nie wierzą własnym oczom. Muhammed Karat używa fałszywych diamentów! Dyrektor szkoły ściągał na klasówkach! Komisarz policji kradnie jabłka! Czy to wszystko może być prawda? I skąd w gazecie tyle błędów ortograficznych?

          1. Tajemnica hotelu – Widmark M.

          W Wigilię do hotelu w Valleby przyjeżdża wyjątkowo zamożna rodzina. Państwo Jonatanowie mają ze sobą chińskiego jamnika jabłkowego, który kosztuje fortunę i jest ich oczkiem w głowie. Tego samego wieczora pies znika! Na szczęście w pobliżu są Lasse i Maja, którzy od razu rozpoczynają śledztwo. Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Książki świetnie nadają się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać - duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych ilustracji, trzymająca w napięciu akcja, a wszystko w formacie prawdziwej powieści. Co wcale nie znaczy, że po książki o Lassem i Mai nie sięgają również oczytani szóstoklasiści!

          1. Tajemnica kawiarni – Widmark M.

          Zdaje się, że przestępca dokładnie wie, kiedy uderzyć! Już po raz trzeci w ciągu krótkiego czasu okradł kawiarnię w miasteczku Valleby. Za każdym razem kasa była pełna. Czyżby ktoś z pracowników Café Marcepan był w zmowie ze złodziejem? Lasse i Maja mają swoje podejrzenia.

          1. Tajemnica złota – Widmark M.

          Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.

          Bank w Valleby ma przechować przez noc 250 kilogramów czystego złota. Komisarz uspokaja zdenerwowanego dyrektora banku, że na pewno nic się nie stanie. Ale następnego ranka złoto znika! W skarbcu pozostają tylko puste skrzynie i list z pogróżkami od rabusiów, którzy wzięli pracowników banku jako zakładników.

          1. Tajemnica zwierząt - Widmark M.

          W sklepie zoologicznym Waldemara zwierzęta od tygodnia coraz gorzej się czują. Papugi, świnki morskie i króliki całymi dniami śpią. Lasse i Maja podejrzewają, że mogły zostać otrute. Lecz kto i dlaczego miałby to zrobić? Podczas nocnego śledztwa Lasse i Maja widzą, że ktoś zakrada się do sklepu?

          1. Tomek Łebski – Pichon L. / 10 tomów/

          Seria „Tomek Łebski” to przezabawne perypetie szkolne i domowe tytułowego Tomka.

          1. Wandzia Węszynos i szajka Gagatka – Urbańska A.

          Wandzia Węszynos i szajka Gagatk to trzecia część z czterotomowej serii detektywistycznej przeznaczonej dla najmłodszych dzieci, które potrafią samodzielnie czytać. Świetnie zarysowana intryga, sympatyczna, błyskotliwa, odważna bohaterka i pełne zagadek. Liliputowo z pewnością zdobędą serca małych czytelników. Olbrzymim atutem tej serii jest quiz, dzięki któremu dziecko może poczuć się jak prawdziwy detektyw, ćwicząc jednocześnie ważną umiejętność czytania ze zrozumieniem.

          1. Wandzia Węszynos i cienie z doliny - Urbańska A.

          Wandzia z przyjaciółmi wyjeżdża na zieloną szkołę do Liliputowa, maleńkiej wsi w Kotlinie Zabytkowickiej. Myliłby się jednak ten, kto by sądził, że jest tam spokojnie i cicho. Pewnego dnia z niewyjaśnionych przyczyn zaczynają znikać starsze panie, a inne, jak na przykład doktor Plasterek, zachowują się dość podejrzanie. Wszystko wskazuje na to, że rozwiązanie kolejnej zagadki kryje się w dolince za skałkami, skąd dochodzą tajemnicze dźwięki i gdzie snują się dziwne cienie. Wandzia jest w swoim żywiole.

          Weź udział w śledztwie.

          1. Za niebieskimi drzwiami – Szczygielski M.

          Dwunastoletni Łukasz wyjeżdża z mamą samochodem na wymarzone wakacje. Mają wypadek, po którym chłopiec trafia do szpitala, a stamtąd do pensjonatu swojej ciotki w niewielkim nadmorskim miasteczku. Nie potrafi przystosować się do nowego życia nie dogaduje się ani z ciotką, ani z innymi dziećmi. Czuje się samotny i marzy, by wyrwać się z obcego mu miejsca. Przypadkowo odkrywa, że niebieskie drzwi w starym pensjonacie można otworzyć tak, by zaprowadziły go do innego świata. Baśniowego, tajemniczego i na pozór przyjaznego, choć Łukasz szybko się przekona, że tylko do czasu... Za niebieskimi drzwiami Marcina Szczygielskiego to podobnie jak Omega i Czarny Młyn tego samego autora książka dla młodzieży. Można ją nazwać powieścią przygodową czy obyczajową, choć znajdziemy w niej też liczne motywy znane z literatury science fiction i horrorów. Niezwykle precyzyjnie jest w niej budowane napięcie, prosta na początku fabuła obfituje w nieoczekiwane zwroty, nic też nie zapowiada zaskakującego finału. Równie ważne, jak pochłaniająca czytelnika akcja, jest jednak to, że książka tak wyraziście mówi o emocjach współczesnych nastolatków, ich samotności, marzeniach, wyborach oraz nieumiejętności budowania relacji zarówno z rówieśnikami, jak i z najbliższą rodziną. To także historia poszukiwania ojca, którego Łukasz nigdy nie poznał, a za którym tęsknił przez całe swoje dwunastoletnie życie.

          1. Zaledwie kilka dni - Ostrowicka B.

          Justyna zakochuje się w Robercie, tajemniczym chłopaku o złych oczach. Broni się przed tym uczuciem jak może, ale w końcu, po wyjeździe do bacówki, wpada po uszy. Grażyna jej najlepsza przyjaciółka, nie może wybaczyć Justynie tej zdrady. Bo Robert był wcześniej jej chłopakiem. Ale odszedł, zostawił ją. Teraz Justyna, która się z nim spotyka, zaczyna się bać, że Robert zdradzi i zostawi także ją.

          1. Zjeść żabę - Ostrowicka B.

          Wakacje w Chałupach z mamą są dla Julki nudne i męczące, dopóki na horyzoncie nie pojawia się Weronika. Ta wieczna optymistka namawia Julkę do przedłużenia wakacji, spróbowania swoich sił w surfowaniu i wieczornych wypadów z chłopakami na plażę. Julka, której każdą myśl zaprząta początkowo Kamil, poznaje instruktora windsurfingu i zakochuje się! Z nieśmiałej szarej myszki przeobraża się w kobietę, która zaczyna walczyć o siebie, swoje pragnienia i marzenia. Wreszcie stawia na swoim. Z nieśmiałej szarej myszki przeobraża się w kobietę, która zaczyna walczyć o siebie, swoje pragnienia i marzenia. Wreszcie stawia na swoim.

          1. Wyć się chce – Ostrowicka B.

          W życiu Julki nic się ostatnio nie układa. W domu musi wysłuchiwać ciągłych kłótni rodziców i narzekań matki na bałagan w jej pokoju, w szkole same nieusprawiedliwione nieobecności i Kamil, który nie zwraca na nią uwagi Julka, nieasertywna i wycofana, zamiast walczyć o swoje, chowa głowę w piasek. Godzi się na fryzurę, którą wybiera jej Marlena, a potem na oszustwo, do którego skłania ją przyjaciółka.
          Kiedy się ocknie i podejmie jakieś decyzje? Czy przełamie nieśmiałość i umówi się z Kamilem? Postawi wreszcie Marlenie? Czy warto iść przez życie pogniewanym na wszystkich?

          1. Zaopiekuj się mną.

          Seria, którą uwielbiają wszyscy mali miłośnicy zwierząt:

          • Zaopiekuj się mną. Fred się zgubił
          • Zaopiekuj się mną. Inka, porzucone szczenię
          • Zaopiekuj się mną. Kto pokocha Psotkę?
          • Zaopiekuj się mną. Kto uratuje Iryska?
          • Zaopiekuj się mną. Reks, szczeniak z wakacji
          1. Sto godzin nocy – Woltz A.

          Zbuntowana nastolatka, burza emocji i Nowy Jork pogrążony w ciemności. Wciągająca powieść dla młodzieży o ucieczce, dojrzewaniu i bliskości w obliczu zagrożenia.

          Mam czternaście lat. Mój ojciec nosi sztruksowe spodnie i lubi obserwować gwiazdy. A, no i prawie zapomniałam w zeszły wtorek zniszczył świat.

          Gdy 14-letnia Emilia dowiaduje się, że jej ojciec zrobił coś okropnego, postanawia zostawić za sobą wszystko: rodzinny Amsterdam, beznadziejnych rodziców i całe dotychczasowe życie i uciec do Nowego Jorku.
          Wszystko ma dokładnie zaplanowane. Bilet na samolot kupiony. Mieszkanie wynajęte przez Internet. Mapa metra wydrukowana. Ale na miejscu nic nie idzie zgodnie z planem. Mieszkanie, które wynajęła, nie istnieje, a do miasta zbliża się niszczycielski huragan Sandy. Razem z dwoma przypadkowo poznanymi chłopakami i pewną odważną małą dziewczynką Emilia przygotowuje się na uderzenie żywiołu.

          Kto by pomyślał, że największa burza w jej życiu dopiero nadchodzi.

          1. Zielone martensy – Jagiełło J.

          Zdaniem Feliksa szkoła przypomina front, na którym toczy się walka nie na pięści, lecz na marki ciuchów i smartfonów. On jednak nie zamierza brać udziału w tych zawodach, zwłaszcza że ma znacznie poważniejsze problemy i cały dom na głowie. Otylia również odstaje od reszty uczniów gimnazjum: barwne ciuchy, aureola rudych włosów, lekka nadwaga, którą dziewczyna w ogóle się nie przejmuje, i charakterystyczne zielone martensy Oraz optymizm, którym zaraża, choć i jej nie brakuje zmartwień. Nic dziwnego, że Feliks od razu zwraca na nią uwagę. Tę dwójkę outsiderów szybko połączy przyjaźń a może coś więcej? Książka Joanny Jagiełło pokazuje, że czasem warto iść pod prąd.

          1. Kawa z kardamonem – Jagiełło J.

          Odnalezione przypadkiem stare zdjęcie kryje wstydliwą rodzinną tajemnicę, którą próbuje rozwikłać piętnastoletnia Linka. W poszukiwaniach prawdy przeszkadza dziewczynie rodzina, która nie chce z nią rozmawiać o sprawie sprzed lat. Jakby tego jeszcze było mało - Linkę czeka trudny egzamin gimnazjalny, konflikt z najlepszą przyjaciółką i miłość, na którą nie jest jeszcze gotowa. Trzeba nie lada wrażliwości i dojrzałości, żeby rozwiązać te problemy. Żeby walczyć o swoje uczucia i pasje, o prawo do prawdy, nie raniąc innych. Czy Lince się uda?

          1. Czekolada z chili- Jagiełło J.

          Linka niedawno dowiedziała się, że ma siostrę, którą mama oddała kiedyś do domu dziecka. Ma też ojczyma, z którym nie do końca potrafi się porozumieć. No i braciszka, który ciężko przeżywa rozstanie rodziców. W dodatku Linka idzie do liceum i po wakacjach musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości i nowej klasie. Nie jest łatwo, szczególnie, że jej chłopak wyjechał do Londynu. Czy uda jej się znaleźć pracę i zarobić na czesne w szkole marzeń Czy związek z Adrianem przetrwa Związek, który nie zawsze smakuje jak czekolada mleczna. Częściej ma smak czekolady z chili. Dalsze losy Linki z Kawy z kardamonem.

          1. Tiramisu z truskawkami – Jagiełło J.

          Linka i Natalia rozpoczynają naukę w drugiej klasie liceum. Linka już w pierwszych dniach września odchodzi ze szkolnej gazetki, by założyć konkurencyjnego bloga, i zaczyna pracę w kawiarni. Jej związek z Adrianem kwitnie – nie mogłoby być lepiej!Gorzej sprawy mają się u Natalii – rozwód rodziców, nowa szkoła z megawymagającymi nauczycielami i rozstanie z Marcinem sprawiają, że dziewczyna zaczyna tracić nad wszystkim kontrolę. Wszystkim, prócz swojej diety… Niewinne odchudzanie szybko zmienia się w poważną chorobę, z którą Natalia przestaje sobie radzić. Powieść o walce z kompleksami, popadaniu w niebezpieczne skrajności i o tym, że często nie dostrzegamy tego, co jest w nas najpiękniejsze.

          1. Mleko z miodem – Jagiełło J.

          Związek Linki i Adriana od zawsze był burzliwy, jak to w relacji dwójki indywidualistów. Teraz przed nimi najtrudniejsza próba. Dwie kreski na teście ciążowym są dla nich szokiem. Czy ich relacja wyjdzie z tej próby zwycięsko? Przecież to nie tak miało być.

          Autorka bestsellerowej serii dla młodzieży, Joanna Jagiełło, w czwartej i ostatniej książce cyklu, podejmuje trudny temat nastoletniej ciąży. W swojej wielowymiarowej powieści opowiada historię starą jak świat, która wciąż na nowo zaskakuje młodych ludzi i ich najbliższych. Historię, która w tej powieści zatacza krąg. Linka, teraz oczekująca na to, co w jej życiu będzie najważniejsze, musi też uporać się z przeszłością własnej rodziny. Znowu. I tym razem być może skutecznie.

          1. Super morały czyli złote myśli na wesoło

          Zbiór żartobliwych, edukacyjnych wierszy dla dzieci to możliwość niezwykłego połączenia nauki z zabawą. Poznawanie znaczenia najpopularniejszych polskich przysłów i związków frazeologicznych, a dzięki temu - mądrych życiowych zasad jest doskonałym punktem wyjścia do kształtowania w dzieciach właściwej hierarchii wartości. Każdy z wierszyków wyjaśnia znaczenie danego przysłowia, wskazuje negatywne przykłady zachowania i uczy, jak mądrze i dobrze postępować. Zawarte w książce quizy, zadania na czytanie ze zrozumieniem oraz inspirujące ćwiczenia pomagają najmłodszym w zdobywaniu wiedzy i pobudzają do refleksji nad własnym postępowaniem.

          1. Mariolka Zwariowana powieść dla nastolatek – Dembska K.

          Mariolka to typowa nastolatka, która nie cierpi swojego imienia. Na co dzień życie utrudniają jej młodszy brat Lesio, zwany pieszczotliwie gadem, nadinteligent Eryk z fryzurą a la Justin Bieber, którego należy jak najszybciej wyautować, i niejaka Barbie Pustoblond - największy wróg, który skutecznie blokuje Mariolce dostęp do szkolnego ciacha - Kamila. Wystarczy tydzień, by życie bohaterki wywróciło się do góry nogami. Czy Mariolka podbije serce boskiego Kamila? Jaką rolę w całej historii odegrają pies obronny Fus, pan od wf-u i... przyrodni brat wielkiego czeskiego sportowca? Pełna gagów sytuacyjnych, mega śmiesznych perypetii i absurdalnego humoru powieść rozbawi każdego do łez!

          1. Naprzód wspaniali – Niziurski E.

          Kękuś, Gnat, Kleksik i Tomek Okist, czyli tytułowi Wspaniali, miłośnicy wszelkich przygód i zgryw, wpakowali się w niezłą kabałę... Na własną rękę postanowili rozwiązać tajemnicę miejscowych piwnic browaru.

          Czy Rejtaniacy poznają prawdę, nie narażając się na kpiny Defonsiaków?

          1. Klejnoty śmierci czyli tajemnica Awaramisów – Niziurski E.

          W szkole im. Rejtana w Odrzywołach pewnego dnia pojawia się tajemniczy woźny. Bambosz, słynący z zamiłowania do froterowania posadzek, zachowuje się bardzo dziwnie. Tomek Okist, Gnat, Kleksik i Kękuś postanawiają dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest i co knuje.

          Pełna groteskowego humoru opowieść o poszukiwaniu zaginionego skarbu, pełna zabawnych perypetii i nieoczekiwanych zdarzeń!

          1. Adelo zrozum mnie! – Niziurski E.

          Jak zwrócić na siebie uwagę piękności, do której wzdychają wszyscy chłopcy z dwóch zwaśnionych ze sobą szkół? Szczególnie, gdy nie pomagają w tym warunki fizyczne... Czy Rejtaniak w ogóle ma szansę u dziewczyny z Defonsiarni?

          Niesamowite zwroty akcji, komiczne wydarzenia i niezwykłe przygody. Gnat, Tomek Okist, Matylda Opat, Cypek i Adela kolejny raz pokazują, że w szkole nie można się nudzić.

          1. Niewiarygodne przygody Marka Piegusa - Niziurski E.

          Jak dużego pecha można mieć w życiu? Marek wie, że zupełnie niewiarygodnego. Jeśli coś może pójść nie tak, to Markowi pójdzie.

          Zwykłe wagary pociągają za sobą lawinę wydarzeń, a zwyczajny tornister, konik szachowy i woda kwiatowa „Siedem czarów” stają się elementami kompletnie zwariowanej historii i prowadzą do tajnej przestępczej bazy pod kościołem! Szukając Marka, Teodor i detektyw Kwass stają przed nie lada wyzwaniem! Jakby tego nie było dość, w łaźni miejskiej spod podłogi wynurza się czarna ręka...

          1. Przygody Sherlocka Holmesa – Conan Doyle

          Postać detektywa z Baker Street od lat niezmiennie fascynuje wielbicieli opowieści z dreszczykiem. Jaki w istocie jest Sherlock Holmes, w którego ręce trafiają najbardziej niezwykłe i skomplikowane zagadki kryminalne? Niezwykłą postać Sherlocka Holmesa przybliża czytelnikowi jego najbliższy współpracownik, a zarazem przyjaciel - doktor Watson. Jego pasjonujące relacje ze wspólnej pracy tworzą niezwykle barwną kronikę dokonań najznamienitszego z detektywów, jednocześnie ukazując obraz Anglii przełomu XIX i XX wieku.

          1. Wakacje z duchami – Bahdaj A.

          Trójka przyjaciół spędza wakacje u cioci. Nie zamierzają się nudzić! Po wybudowaniu szałasu-bazy przystępują do tropienia okolicznych przestępców. Z zaskakującym skutkiem. Doskonała lektura dla wszystkich miłośników zagadek detektywistycznych!

          1. Uwaga! Czarny parasol! – Bahdaj A.

          Kubuś i Hipcia wakacyjne dni spędzają na rozwiązywaniu tajemniczych zagadek. Pierwsza sprawa jest na pozór błaha: trzeba znaleźć jamniczkę Krecię, ulubionego pieska pani Szprotowej. Ale potem okazuje się, że para młodych detektywów musi odszukać także stary angielski parasol ze srebrną rączką. I wtedy zaczynają się prawdziwe kłopoty, fatalne nieporozumienia, sensacyjne odkrycia, kradzieże, tajemniczy plan, prześladujący bohaterów pech oj, będzie się działo!

          1. Pasztety, do boju! – Beauvais C.

          Przezabawna powieść drogi o dojrzewaniu i akceptacji siebie.

          Odkąd w facebookowym głosowaniu przyznano im tytuły Złotego, Srebrnego i Brązowego Paszteta, Mireille, Astrid i Hakima są oficjalnie najbrzydszymi dziewczynami w szkole. Ale czy to znaczy, że mają siedzieć i płakać?

          Właściwie to tak właśnie robią. Ale niezbyt długo. Bo wkrótce wpadają na lepszy pomysł: wsiadają na rowery i wyruszają na wielką wakacyjną wyprawę. Kierunek: Paryż. Cel: ściśle tajny.

          Tak zaczyna się zwariowana podróż, która przyniesie bohaterkom mnóstwo przygód, straszliwe zakwasy, prawdziwą przyjaźń, a także całkowicie niespodziewaną sławę.

          1. Biblioteka pana Lemoncella – Grabenstein C.

          Biblioteka pana Lemoncella to skrzyżowanie Charliego i fabryki czekolady z Nocą w muzeum - przezabawne i pełne najdziwniejszych postaci!

          Kyle Keeley, klasowy wesołek, uwielbia wszelkie gry planszowe i słowne, a nade wszystko gry wideo. Przypadkiem dowiaduje się, że za budowę nowej miejskiej biblioteki odpowiada jego idol, Luigi Lemoncello, najsławniejszy i najbardziej twórczy autor gier na świecie. Kyle jako jedno z dwunastu dzieci wygrywa szansę spędzenia nocy w bibliotece, jako gość pana Lemoncella, zabawiającego zaproszonych zagadkami i grami. Rano okazuje się, że drzwi są zamknięte na klucz, a tajnej drogi ucieczki z biblioteki strzeże wiele ukrytych tropów i zagadek, które trzeba odgadnąć!

          1. Małgosia contra Małgosia – Nowacka E.

          Za sprawą czarodziejskich mocy współczesna nastolatka Małgosia zostaje przeniesiona w czasy króla Sobieskiego, a jej imienniczka z przeszłości zajmuje jej miejsce. Która z nich lepiej sobie poradzi w krańcowo różnych okolicznościach?

          1. Środek kapusty – Nowak E.

          Julka ma przemądrzałego starszego brata, z którym ciągle się spiera, i mamę pracującą w telewizji, z której jest bardzo dumna. Ma też dobre serce i mnóstwo pomysłów, zawsze stara się każdemu pomagać i marzy o tym, by spełniać tylko dobre uczynki ale czasem efekty jej działań bywają zaskakujące nie tylko dla wszystkich wokół, ale też dla niej samej. Kiedy pomaga zakochanemu bratu, gdy stara się przestrzegać wszystkich reguł grzeczności albo próbuje wspierać tatę w jego planie odchudzenia się - skutki są zadziwiające!
          Poznaj Julkę i dowiedz się, jaki smak ma środek kapusty!

          1. Koleżaneczki – Nowak E.

          Każda dziewczynka wie, że przyjaźń na całe życie to wspaniała sprawa i dla takiej przyjaźni warto zrobić naprawdę wiele. Iwa, Patka i Anka przyjaźnią się ze sobą, ale Anka uważa, że przyjaźń we trzy jest niemożliwa i dlatego zarządza rywalizację między Iwą i Patką o to, która z nich jest lepszą przyjaciółką. To już wystarczający problem dla Iwy - a do tego dochodzi sympatyczny nowy kolega w klasie, irytujący młodszy brat przekonany, że opętał go duch, i jakby tego było mało, to jeszcze ta okropna niewidzialność!

          Poznaj Iwę i jej przyjaciółki i dowiedz się, jaka jest recepta na prawdziwą przyjaźń!

          1. Skorpion i koń Dziąsło – Nowak E.

          Marta i Emil ciągle się sprzeczają i rywalizują ze sobą, mimo że są bliźniętami. Emil nade wszystko uwielbia skorpiony, w domu i w szkole mówi tylko o nich. Marta zaś jest uważana w rodzinie za wielką miłośniczkę koni. Kiedy na urodziny dostaje od babci wielkiego zielonego konia zrobionego na szydełku, zakłada się z bratem, że koń może o wiele bardziej pomóc w życiu niż skorpion.

          Poznaj Martę, Emila i zielonego konia Dziąsła, a dowiesz się, do czego w życiu i przyrodzie może przydać się koń!

          1. Lisia i wrażliwi – Nowak E.

          Nawet dziecko wie, że rośliny i ubrania nie mówią. Wie też, że nie da się zrozumieć głosów ptaków. A może to nieprawda? Może są tacy, którzy to potrafią? Odpowiedzi na to pytanie mogłaby udzielić tajemnicza starsza pani, która często spaceruje po parku w otoczeniu stadka gołębi - ale nie każdy może ją zobaczyć. Pewnego dnia spotyka ją mama Lisi, która jest zabieganą i zapracowaną, poważną panią psycholog i wie, że rośliny z całą pewnością nie mówią. I wcale nie ma czasu na zabawy z córką...

          Poznaj Lisię i dowiedz się, co zmieni spotkanie jej mamy z tajemniczą staruszką!

          1. Mecz o wszystko – Nowak E.

          Wielogodzinne mordercze treningi, analizowanie gry przeciwnika, mecze sparingowe wszystko dla kilkunastu minut chwały na boisku. W emocjonującej opowieści z serii Czytam sobie Ewa Nowak pokazuje, że bycie piłkarzem to naprawdę ciężka praca.

          1. Ta dziewczyna jest trochę dziwna – Whittemore J.

          Alex (Alexis) Evins ma dwanaście lat, jest chłopczycą, outsiderką i idzie w ślady dwóch starszych braci - Parkera i Nicka. Sprawianie kłopotów opanowała do perfekcji. Jednak gdy (zupełnie przypadkiem!) podpala kanapę sąsiada, jej tata uznaje, że miarka się przebrała. Młodzi Evinsowie zostają postawieni przed wyborem:

          a) wezmą udział w szkoleniu Czempionów i nauczą się odpowiedzialności oraz współpracy;
          b) trafią do koszmarnej szkoły z internatem.

          Wybór jest prosty - lepsze szkolenie niż uziemienie. Szybko jednak okazuje się, że prowadząca zajęcia Pani Sukces jest bardzo ambitna, a rywalizacja między uczestnikami kursu zacięta. Czy Evinsowie poradzą sobie z trudnymi zadaniami, czy okażą się najgorszymi Czempionami w historii?

          1. Duża kieszeń na kłopoty – Mańczyk A.

          Greta, Pola, Gutek i Nikodem czwórka zbuntowanych nastolatków spędzają wakacje nad polskim morzem. Oczywiście już od kilkunastu dni nieprzerwanie pada deszcz Nuda sprawi, że wszyscy razem wplączą się w niezwykłą przygodę. Przy okazji zadrą z gangsterami, miejscowymi i kim się da, nawiążą też przyjaźnie i przeżyją pierwsze zauroczenia Przede wszystkim jednak każde z nich lepiej pozna samego siebie i zrozumie, co tak naprawdę się w życiu liczy.

          Książka, która trzyma w napięciu, zaskakuje niespodziewanymi zwrotami akcji i nie pozostawi żadnego czytelnika obojętnym.

          1. W pustyni i w puszczy – H. Sienkiewicz

          Czternastoletni chłopiec i ośmioletnia dziewczynka uciekają z rąk porywaczy i szukają drogi do domu pośród groźnej afrykańskiej przyrody - niesprzyjającego klimatu, dzikich zwierząt, nie zawsze przyjaźnie nastawionych tubylców, groźnych dla życia chorób i wszelkich innych niebezpieczeństw. Czy wyjdą z tego cało i jakim sposobem?

          1. Mały książę – Saint-Exupéry

          Małego Księcia nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten chłopiec od lat uczy, jak patrzeć na świat oczami dziecka, jak nie zatracić wrażliwości i wyobraźni, czym jest prawdziwa przyjaźń i miłość.

          1. Szeptane – Beręsewicz P.

          Czy kłamstwo w Internecie boli mniej niż to w rzeczywistości?

          Finał Ligi Mistrzów ma zostać rozegrany na Stadionie Narodowym w Warszawie! Filip i jego kumple z liceum są bardzo zmotywowani, żeby zdobyć potrzebne pieniądze i wziąć udział w losowaniu biletów. Wstawanie przed piątą i wciskanie ulotek zaspanym przechodniom? Żaden problem! Tworzenie wpisów zachwalających produkty w Internecie? Bułka z masłem! Oszczędności szybko się powiększają, ale pojawiają się też nowe problemy, które mogą zagrozić przyjaźni między chłopakami.

          1. Na przykład Małgośka – Beręsewicz P.

          Obóz tenisowy to niezła szkoła życia. Można się dowiedzieć, jak polubić kolegę-snoba. Albo - jak uwolnić białogłowę z objęć wampira. Lub - jak pogadać z dziewczyną tak po prostu, jak z człowiekiem, a nie - obiektem westchnień. Słowem - dwa tygodnie intensywnych treningów - i jesteś o jakieś... 5 lat starszy! Nawet jeśli nie urosłeś ani o milimetr.

          1. Więcej niż klub – Beręsewicz P.

          Filip (ksywka: Messi) i Marek (ksywka: Ronaldo) żyją piłką. Drużyna jest ich drugą rodziną, trener drugim ojcem, a wtykająca we wszystko nos menedżerka Ewa (z ich klasy) byłaby nawet całkiem dobrym materiałem na dziewczynę? Niestety te szczere uczucia nie wpływają na grę osiedlowego klubu Fruteksu Pięknogóra. Drużyna jest słaba. Kolejni trenerzy rozkładają ręce, sponsor się wycofuje, a wyniki meczów wołają o pomstę do nieba. I właśnie w tym momencie wszędobylski nos Ewki bardzo się przydaje. Czy nowy trener poprowadzi chłopaków do zwycięstwa? Czy naprawdę zna tego prawdziwego Messiego? I czy pomoże chłopakom spełnić marzenia o grze w hiszpańskiej lidze? Zapraszamy do lektury pierwszej od czasów Do przerwy 0:1 genialnej powieści dla dzieci o piłce nożnej.

          1. Detektyw Zagadka. /seria/- Czarkowska I.

           Zagadka to niezłomny tropiciel skradzionych rowerów, potworów i zielonych skarpetek. W rozwiązywaniu wszystkich tajemnic pomagają mu Basia i Bartek, do których możesz dołączyć, by wspólnie wyjaśnić wiele niewyjaśnionych spraw. Duża czcionka ułatwia naukę czytania. Po każdym opowiadaniu umieszczono najtrudniejsze wyrazy, a czytanie uatrakcyjnią komiksy.

          • Detektyw Zagadka. Tajemnica szóstego stopnia
          • Detektyw Zagadka. Zaszyfrowana wiadomość
          • Detektyw Zagadka. Niezwykły wynalazek
          • Detektyw Zagadka. Upiorna walizka
          • Detektyw Zagadka. Dziwny wtorek profesora Piątka
          • Detektyw Zagadka. Porwanie profesora Żabki
          • Detektyw Zagadka. Tajemnica zielonej skarpetki.
          • Detektyw Zagadka. Przygoda z duchami
          • Detektyw Zagadka. Niezwykły wynalazek pana Rozumka
          • Detektyw Zagadka. Dziwny wtorek profesora Piątka
          1. Czytanie ze zrozumieniem 1-3 SP

          Książka powstała z myślą o uczniach pierwszych trzech klas szkoły podstawowej, którzy potrafią już czytać, ale mają problemy ze zrozumieniem i zapamiętaniem treści tego, co przeczytali. Zadania oparte są na prostych tekstach, na znanych i popularnych utworach literackich (baśniach i wierszach) oraz na codziennych sytuacjach, dzięki czemu dzieci będą miały okazję zapoznać się ze znaczeniem pocztówki z wakacji czy plakatu teatralnego i przekonać się w praktyce, że umiejętność rozumienia tego, co czytają, jest potrzebna i przydatna na co dzień. Część zadań przedstawiona jest w formie obrazkowej, co sprawia, że książka staje się przyjemniejsza  zabawniejsza dla małego odbiorcy.

          1. Ada strażniczka skarbu – Bąkiewicz G.

          Historia Ady, która pewnego dnia zamiast iść do szkoły, musi natychmiast dorosnąć. Rodzice znikają w tajemniczych okolicznościach, młodszy brat jest coraz bardziej wystraszony, a Ada dowiaduje się od nagle zjawiającego się ojca biologicznego, że odziedziczyła po nim niezwykłą moc. Wykorzysta ją podczas poszukiwań rodziców, rozgryzie, kto jest jej sprzymierzeńcem, a kto wrogiem, zrobi wszystko, aby odzyskać swoją rodzinę.

          1. Korniszonek – Bąkiewicz G.

          Jak się uczyć, nie ucząc? Oto ambitne zadanie, jakie stawia przed sobą tytułowy Korniszonek, rezolutny siedmiolatek, który szkołę traktuje jak plac zabaw. W tych wysiłkach wspiera go równie niesforny przyjaciel, czarodziej Mietek, mozolnie zgłębiający tajniki czarnej i białej magii. Zdwajają wysiłki, kiedy w ich ręce wpada księga z zaklęciami.

          1. 1:0 dlaKorniszonka - Bąkiewicz G.

          Czarodziej Mietek musi się ukrywać. Chowa się w pokoju Korniszonka, swojego najlepszego przyjaciela. Żeby było bezpieczniej, przybiera postać chłopca - i teraz są dwa Korniszonki! Wyglądają identycznie, tylko ten udawany jest grzeczniejszy i jakby lepiej się uczy. Którego wolą rodzice? Czy prawdziwy Korniszonek, leń i cwaniak, ma w ogóle szanse wygrać z irytującym lizusem? Dalsze losy chłopca, którego znacie z książki: Korniszonek!

          1. Wiersze o zawodach. Kim będę gdy dorosnę

          Dzieci zwykle żywo interesują się tym, jaki zawód wykonują ich rodzice, dziadkowie i inni znani im dorośli. Czasem łatwo wytłumaczyć, na czym polega ich praca, ale są też zawody, które trudniej jest prosto opisać. Przedstawiamy książeczkę, która w formie łatwych do zrozumienia, krótkich wierszyków wyjaśnia, czym zajmują się przedstawiciele ponad 170 zawodów - od bardzo tradycyjnych do nietypowych i nowoczesnych.
          Każdemu wierszykowi towarzyszy zdjęcie lub ilustracja. Maluchy dowiedzą się z tej książeczki wielu ciekawych rzeczy, poszerzą swoją wiedzę o świecie, a może też znajdą inspirację do tego, kim same zostaną w przyszłości?

          1. Zbój. Opowiadania o koniach i konikach – Piątkowska R.

          Zbój to zbiór opowiadań o koniach, konikach i kucykach. Autorka opowiada o nich ciepło i ze znawstwem. Wszystkie opisane przez nią historie wydarzyły się naprawdę. A bohater każdej opowieści - kary, siwy albo gniady, oprócz końskiej siły i szybkich nóg ma swój rozum i wielkie serce. Bo nie bez powodu mówi się, że największe szczęście na świecie na końskim siedzi grzbiecie.

          1. Tarantula, Klops i Herkules – Olech J.

          Witkowice senna miejscowość, lato i grupa dzieciaków, które biorą udział w fascynującym śledztwie. Szukają autentycznego skarbu kolekcji jaj Faberg. Intryga zaczyna się od podmiany widokówek w miejscowym muzeum i rozwija się w aferę sięgającą czasów cara Mikołaja. Ta sprawa połączy Karola, rudego wrażliwca-informatyka, Tarantulę sprytną i inteligentną fankę gotyku, Bellę witkowicką piękność o nadzwyczajnej pamięci, Mietka chłopaka z przeszłością i Herkulesa, psa, który swoje imię zawdzięcza bohaterowi powieści Agaty Christie Herkulesowi Poirot.

          Podczas poszukiwań wpadają w naprawdę poważne tarapaty, które uczynią to lato najlepszym z możliwych.

          1. Licencja na zakochanie – Pałasz M.

          Trzynastoletni pulchny i ciapowaty Gucio nie wyróżnia się z tłumu. Ma swoją przyjaciółkę Lutkę i to mu wystarcza do szczęścia. Jednak kiedy Lutkę zaczyna podrywać pewien doskonały, wymuskany Piotrek, Gucio podnosi rzuconą mu rękawicę i zaczyna walczyć o uwagę ukochanej. Odchudzanie, zmiana fryzury, soczewki zamiast okularów, wykwintny obiad (niemalże przy świecach) Gucio idzie na całość. Czy zdobędzie serce Lutki?

          Wakacyjna powieść o zakochaniu, oszustwie dziadka Kornela, latającym prosiaku, zestawie głośnowyjącym i tajemniczej amebie atakującej głównego bohatera. Będzie się działo!

          1. Zezia i wszystkie problemy świata – Chylińska A.

          Znana wokalista Agnieszka Chylińska od kilku lat zaskakuje swoich fanów. Totalnie zmieniła swój wizerunek? Z buntowniczki zmieniła się w delikatną kobietę, przykładną matkę i żonę. Nie tylko bierze udział w programach telewizyjnych, ale także pisze książki dla dzieci.

          "Zezia i wszystkie problemy świata" to opowieść o małej dziewczynce, której przychodzi zmagać się z typowymi dziecięcymi problemami. Jedenastoletnia Zezia jest ambitna, chce być doskonałą uczennicą, gwiazdą sportu, a do tego musi się zajmować swoimi rodzicami!

          Książka momentami zabawna, a momentami smutna ? Tak jak to bywa w życiu. Doskonała lektura dla dzieci i ich rodziców, którzy czasem powinni spojrzeć na świat oczami dziecka.

          1. Zezia, miłość i bunt na statku - Chylińska A.

          Zezia dorasta. Jest zwykłą nastolatką, chodzi do szkoły, spotyka się z koleżankami. Jednak jej życie wcale nie jest proste. W szkole ma problemy z matmą, marzy o megaprzystojnym chłopaku, chciałaby się malować, a jej rodzice najwyraźniej mają kłopoty. Czy Zezia da sobie z tym wszystkim radę?

          Opowieść o nastolatce, którzy musi się zmierzyć z ważnymi problemami: miłością, dorastaniem, trudnościami w szkole, rozstaniem rodziców.

          Również dla rodziców, którzy chcieliby wiedzieć, co kłębi się pod zbuntowaną nastoletnią czupryną.

          1. Zezia i Giler - Chylińska A.

          Książka dla dzieci, ale także dla rodziców.

          Poznajcie perypetie 8-letniej Zezi. Dowiedzcie się czemu jej młodszego brata nazywają Gilerem i kto to jest IDŹSTĄD.
          Zezia zdradzi wam sekret na najfajniejszy na świecie sposób obierania ziemniaków i podpowie jak sprawić, by w szufladzie rycerze walczyli ze smokami. Zacznijcie czytać, a pokochacie rodzinę Zezików!

          1. Zezia, Giler i Oczak- Chylińska A.

          Zupełnie nowe przygody Zezi, nowi przyjaciele i nowy dom. W rodzinie Zezików duża zmiana. Pojawia się trzecie dziecko!

          Zezia Zezik, już trochę starsza, obserwuje swoimi dziecięcymi oczami dobrze nam znany świat i oczarowuje spostrzeżeniami.

          Opowieść o ciepłej i dobrej rodzinie - niby zwyczajna, a jednak niezwykle głęboka.

          Mądra, wzruszająca i zabawna. Dla dzieci i dorosłych.

          1. Jeśli tam jesteś – Loutzenhiser K.

          Błyskotliwa historia z dreszczykiem, a jednocześnie poruszająca opowieść o przyjaźni i zdeterminowanej dziewczynie próbującej rozwiązać zagadkę, w którą nie wierzy nikt prócz niej.

          Zan, której najlepsza przyjaciółka Priya niedawno wyprowadziła się do Kalifornii, jest zdruzgotana, gdy ich kontakt nagle się urywa. Jakby tego było mało, Instagram Prii zamienia się w strumień usianych błędami, banalnych postów na temat nowego, wspaniałego życia zupełnie nie w jej stylu. Wszyscy powtarzają Zan, że powinna dać sobie spokój i pozwolić dziewczynie zacząć od nowa. Jednak dopóki Zan nie usłyszy tego z ust Prii, nie będzie w stanie pogodzić się z faktem, że ich przyjaźń dobiegła końca.
          Dopiero kiedy w szkole pojawia się nowy Logan Zan zaczyna otwarcie mówić o tym, jaka czuje się nieszczęśliwa, zagubiona i zdradzona. Chłopak z ochotą przyłącza się do prowadzonego przez nią śledztwa, mimo że wszyscy dookoła uważają podejrzenia Zan za niedorzeczne. Sprawa staje się naprawdę poważna, kiedy Zan w najnowszym selfie Prii odkrywa coś, co rzuca nowe światło na jej niepokojące milczenie.
          Może Priya nie odpisuje na maile nie dlatego, że nie chce, tylko że nie może?

          1. Eva i Adam. Głowa pełna ciebie – Gahrton M.

          Komedia romantyczna poważnie traktująca młodzieńczą miłość!

          Adam przeprowadza się z rodzicami do innego miasta i rozpoczyna naukę w nowej szkole. Po cichu ma nadzieję, że nowi koledzy z klasy go polubią. Niestety sprawy przybierają zły obrót. Adam wdaje się w bójkę, zaprzyjaźnia się z klasowym rozrabiaką i uderza piłką w głowę tę słodką dziewczynę Evę. Z kolei Evę pochłania prowadzenie bloga, gra w piłkę, przyjaciółka Annika i wzdychanie do Fetcha. Nie ma czasu na poznawanie tego nowego, dziwnego chłopaka, Adama. Ale pewnego dnia Eva organizuje imprezę urodzinową na której pojawia się Adam i wydarza się coś nieoczekiwanego.

          1. Eva i Adam. Koniec z dziewczynami - Gahrton M.

          Eva i Adam się pocałowali! Oczywiście tylko w zabawie ale mieli wrażenie jakby zrobili to naprawdę. W każdym razie Adam. Jednak wygląda na to, że Eva ma na głowie ważniejsze sprawy. Sebbe z ich klasy proponuje jej i Annice wspólny występ! Do Adama odzywa się jego dawny kolega chce, żeby Adam wsparł ich drużynę lekkoatletyczną i wystartował razem z nimi w zawodach. Kiepski pomysł, bo do tej drużyny należy przecież Molly, dziewczyna w oczach której Adam się skompromitował i która wciąż do niego wydzwania, pomimo że Adam za każdym razem odrzuca jej połączenie. Bo teraz liczy się przecież Eva, prawda?
          Koniec z dziewczynami to druga część serii o Evie i Adamie.

          1. Awaria – Wachowiak J.

          Koszmarny sen o Warszawie. Czy się ziści?

          Kiedy w pewną grudniową noc w Warszawie ulega awarii system energetyczny, nikt nie podejrzewa, że to początek końca tego miasta. Wkrótce jednak nie da się już ignorować panującego na ulicach chaosu, zaczyna brakować wody i jedzenia, a przedstawiciele władzy decydują się opuścić stolicę. Hubert, utalentowany student socjologii, ma natomiast tylko jedno pragnienie: ratować swoją ukochaną. Nie będzie to jednak zadanie proste, bowiem panowanie nad miastem przejmują kibole dowodzeni przez tyleż inteligentnego, co zdeprawowanego człowieka, a szerząca się anarchia sprawia, że dotychczasowe zasady i normy etyczne przestają się liczyć.

          Awaria to ironiczna, buntownicza i brutalna wizja skorodowanego systemu politycznego i społecznego, oglądanych oczyma współczesnego inteligenta. I wcale nie tak nierealna, jak się wydaje

          1. Panna Foch – Kosmowska B.

          Po przeprowadzce do Wiśniowej Góry Pola zdecydowanie traci humor. Musiała zostawić w Warszawie najlepszą przyjaciółkę marzącą o karierze szafiarki i modnego Julka, do którego wzdychają wszystkie dziewczyny. Co można robić w fasolowym raju, gdzie tata zamierza zostać hodowcą roślin strączkowych, mama robi bezpłatny przegląd zębów sąsiadom, bliźniaki malują dom na buraczkowo, a Czarny Kieł dzielnie im pomaga w znaczeniu farbą nowego terytorium? Co gorsza, na horyzoncie pojawia się pewien gburowaty osobnik, a wraz z nim nowe przezwisko, które pasuje do Poli jak ulał: Panna Foch. Ponurak i królewna zdołają się jednak w końcu dogadać, gdy ten pierwszy zmieni czarne kalosze na trampki, a ta druga włoży różowe okulary.

          1. Buba - Kosmowska B.

          Kiedy ma się rodziców, dziadka, ukochaną parę dżinsów, martensy i własny pokój życie wydaje się całkiem znośne i Buba o tym wie. Ale Buba to gracz, który walczy o najwyższą stawkę, jaką jest rodzinne szczęście. Bo Bubie do szczęścia potrzebne jest zawsze szczęście innych. Taka już jest.

          Powieść Barbary Kosmowskiej tętni ciepłem i życiem. Jej główna bohaterka jest postacią bardzo pozytywną, niestety - mnóstwo poważnych problemów spada na jej nastoletnią głowę. Z opresji zawsze wychodzi z twarzą i więcej - swoim optymizmem rozwesela także twarze (i serca!) innych

          1. Buba. Sezon ogórkowy - Kosmowska B.

          Mijał tydzień, odkąd drogi Buby i Miłosza całkiem się rozeszły. Wprawdzie kilka razy próbowała jakoś się zbliżyć do Miłoszowej ścieżki. Ale od dnia, gdy zobaczyła go z tą nową, z architektury, taką szczupłą i w fikuśnym berecie, od tego momentu martensy Buby przestały biegać ich dawną, wspólną ścieżką.
          Drugi tom opowieści o sympatycznej nastolatce, Bubie, mistrzyni brydżowej, której życie nie skąpi trudnych rozdań. Barbara Kosmowska po mistrzowsku wnika w świat nastolatków, opisuje go bez fałszywych barw, jest tam więc miejsce na spleen i zniechęcenie rzeczywistością, humorystyczne zdarzenia w szkole i chwiejną równowagę domowego ogniska. Buba, dzięki wrodzonemu optymizmowi i przyjaciołom (starym znanym z Buby, pierwszego tomu powieściowego, i nowo poznanym) daje sobie doskonale radę z całym tym bałaganem i jeszcze ma energię do pomagania innym!

          1. Bezlitosna fala - Petek K.

          W jakie tarapaty wpakował się znowu Jajco? Odpowiedzi na to i wiele innych pytań znajdą w Bezlitosnej fali młodzi wielbiciele mocnych wrażeń. Przeżyją emocjonujące przygody w towarzystwie odważnego Jajca i jego przyjaciół: ostrożnego Pucka, erudyty Pchełki i pięknej Marty. ich przeciwnikami będą tym razem ludzie  fałszywego komitetu przeciwpowodziowego, a tłem wydarzeń - powódź tysiąclecia w 1997 roku.

          1. Sprzedam Mamę - Care S.

          Oskar ma dziesięć lat i problem: w jego rodzinie pojawia się młodszy brat. Jego Mama nie dość, że zajmuje się wyłącznie najmłodszym potomkiem, to jeszcze poddaje starszego syna wymyślnym torturom: Oskar ma pomagać w domu, sprzątać swój pokój, chodzić wcześnie spać i w dodatku zjadać szpinak. Nikt, a już na pewno nie rezolutny dziesięciolatek, nie zdołałby tego wytrzymać! Na szczęście istnieje Internet, a w Internecie można kupić i sprzedać dosłownie wszystko. Nawet Mamę :-)

          1. Rupieciarnia na końcu świata – Mańczyk A.

          Maryla musi się przenieść z Warszawy do rodzinnej miejscowości matki – Tomaszowa. Dziewczyna buntuje się przeciwko temu pomysłowi – nie chce opuszczać miasta, które lubi, szkoły i przyjaciół. Ale nie ma wyjścia. Nie wie jednak, że przeprowadzka to dopiero początek kłopotów. Marylę czeka spotkanie z babcią i prababcią, które wydają się jej nienawidzić, choć widzą ją po raz pierwszy, a także nowa szkoła i walka o wpływy z lokalną gwiazdą. Okazuje się, że jest także mroczna rodzinna tajemnica do odkrycia…

          1. Detektywi z klasztornego wzgórza - Orlińska Z.

          Jerzyk ma sokoli wzrok i tęgi umysł, dzięki którym w mig rozwiązuje każdą zagadkę. Ale czy da sobie radę, gdy trafi na historię godną samego Sherlocka Holmesa? Szczególnie że podejrzany przybysz jest uzbrojony. Na szczęście młodociany detektyw może liczyć na pomoc nieustraszonej Bronki i samego... Kornela Makuszyńskiego!

          Cała trójka zrobi wszystko, by zapobiec zbliżającemu się zamachowi na prezydenta. Nie wiedzą tylko, że rozwiązanie zagadki leży zupełnie gdzie indziej i związane jest z pewnym zakonnikiem, który odwiedził Czerwińsk ponad sześćset lat temu...

          1. Cierpienia sięciolatka - Orlińska Z.

          Sięciolatek (Conradus sentiolatex) żyje w trudnych warunkach. Przedstawiciel tego gatunku osiąga dojrzałość w chwili założenia konta na portalu społecznościowym (choć według rodziców następuje to wtedy, kiedy przestaje gubić swoje rzeczy). By zdobyć ulubione pożywienie (kebab i czipsy), jest w stanie pokonać wiele trudności (głównie finansowych). W szkole (przetrwania) nieustannie musi walczyć o pozycję w stadzie z innymi młodymi samcami i wciąż ma trudności ze zrozumieniem, o co chodzi płci przeciwnej. Dodajmy do tego dzielenie terytorium z gatunkiem pokrewnym, lecz mniej rozwiniętym, zwanym Guciem (Gustavus gutex), a trudno się dziwić, że każdy dzień sięciolatkowego życia to walka o byt w dżungli współczesnego świata!

          1. Niezwykłe wakacje - Ostrowicka B.

          Koniec roku szkolnego już blisko. Wszystko wskazuje na to, że lato będzie całkiem zwyczajne. Piątka przyjaciół zamierza spędzić wakacje w swoim miasteczku. Czy nudne łowienie ryb w pobliskiej rzece może być początkiem fantastycznych wydarzeń? Bohaterowie przeżywają niesamowite przygody, odbywają przedziwne podróże w czasie i przestrzeni, są świadkami niecodziennych wypadków, poznają tajemnice sprzed wieków...

          1. Klub latających ciotek – Witek R.

          Zero Internetu.  Jedna przemądrzała kuzynka. Dwa miesiące na wsi. Trzy stare ciotki do towarzystwa. A do tego chmary komarów, rower bez przerzutek i dieta warzywno-owocowa. Brzmi jak przepis na koszmar, prawda? Emil też tak uważał… dopóki wydarzenia nie potoczyły się w zupełnie nieprzewidzianym kierunku!

          1. Supercepcja. Podwójny spisek - Gacek K.

          Rewelacyjny słuch, bezbłędny smak i nadzwyczajny dotyk. Czegoś tu brakuje...Julka, Klara i Tymon podejrzewają, że tajemnica niezwykłych uzdolnień kryje się w ich wspólnej przeszłości. Postanawiają odszukać innych, którzy tak jak oni mogą mieć nadzwyczajnie rozwinięte zmysły. W efekcie wplątują się w sprawę fałszerstwa i kradzieży bezcennych klejnotów koronnych Imperium Brytyjskiego. Wspólnie próbują dopaść złodzieja i udowodnić przestępstwo. Nie wiedzą, że ich śladem podąża tajemnicza postać. Dlaczego obserwuje każdy ich krok?

          1. Królewski skarb – Dubois J.

          W Warszawie z ekspozycji giną klejnoty koronacyjne królowej brytyjskiej. W trakcie ucieczki jeden z trzech złodziei okrada swoich wspólników. Policji udaje się ustalić, że udał się do jednego z biurowców. Jego śladem podążają zarówno policjanci, jak i wściekli wspólnicy. Okazuje się, że w jednym z biur mieści się kancelaria adwokacka taty Helenki. To on staje się głównym podejrzanym o zorganizowanie napadu. Hela z braćmi, chcąc pomóc tacie, wszczynają własne śledztwo. Czy wspólnie uda im się odzyskać klejnoty i udowodnić niewinność adwokata? Czy tajemniczy duch lustra okaże się pomocny w schwytaniu złodziei? Sensacyjna opowieść, która wzbudzi dreszczyk emocji i rozbawi każdego czytelnika.

          1. Zagadka, my wszyscy i pies - Winczewski P.

          Początek wakacji. Jędrek, konstruktor drona, wraz z kolegami oraz siostrą Pauliną wybierają się na łąki niedaleko ich blokowiska, by tam wypróbować maszynę. Niestety dron spada na ziemię, a w trakcie jego poszukiwań dzieci znajdują właz do bunkra pełnego tuneli i korytarzy, które odkrywają przez całe wakacje. Dowiadują się, że został on zbudowany przed 1939 rokiem, przez słynnego wynalazcę Alfreda Lebona, który pracował nad tworzeniem robotów. W powszechnej opinii dom wynalazcy został przez niego wysadzony tuż przed wojną i nikt nie domyśla się istnienia jego podziemnej części. W bunkrze dzieci odkrywają 5 poziomów tuneli – w jednym prawdopodobnie ukryta jest tajemnica robotów... Znajdują też sejf, a żeby go otworzyć, trzeba by wypróbować aż 43 046 721 kombinacji cyfr... Tymczasem działka, na której znajduje się bunkier, zostaje wystawiona na licytację, a dzieci postanawiają zrobić wszystko, by nie utracić tego niezwykłego miejsca.

          1. Ryba na drzewie – Mullaly-Hunt

          Każdy jest na swój sposób mądry. Ale jeśli będziemy krytykować rybę, że nie umie chodzić po drzewach, to przez resztę życia będzie przekonana, że jest głupia.

          Ally jest dość bystra, by oszukać wielu inteligentnych ludzi. Za każdym razem, kiedy trafia do nowej szkoły, w sprytny sposób ukrywa, że nie umie czytać. Ma już dość bycia nazywaną „ofiarą losu”, ale boi się poprosić o pomoc – bo w końcu na głupotę nie ma lekarstwa, prawda? Jednak nowy nauczyciel dostrzega w kłopotliwym dzieciaku rozgarniętą, kreatywną i utalentowaną dziewczynkę. Odmieńcy zaczynają być akceptowani, a w klasie Ally dzieją się rzeczy, które uświadamiają jej, że ona sama – i wszyscy pozostali – są naprawdę kimś, a wielkie umysły nie zawsze myślą tak samo.

          To pełna uczuć, podnosząca na duchu książka, która przemówi do każdego, kto kiedyś uważał, że coś z nim jest nie tak, bo nie pasował do rówieśników.

          1. Ćwierćfinał to już coś! – Piedziewicz M.

          Wciągająca i zabawna opowieść o przygodach grupy chłopców, którzy postanowili wziąć udział turnieju drużyn podwórkowych. Okazało się to całkiem poważnym przedsięwzięciem – trzeba było ustalić nazwę, skompletować skład, wybrać koszulki i znaleźć trenera, który opracuje taktykę i poprowadzi drużynę.
          Wspólnymi siłami zdołali to wszystko osiągnąć i drużyna Lanovii mogła przystąpić do gry. Czy uda się jej się osiągnąć wymarzony ćwierćfinał?

          Doskonała lektura dla młodych piłkarzy!

          1. Kłopoty za rogiem - Higgins C.

          Nowy dom, do którego przeprowadziła się Bella wraz z rodziną, okazał się... stary i przerażający. Radość Belli z powodu przenosin wyparowała, a jej miejsce zajął strach przed mieszkającym na strychu duchem. Na szczęście pojawia się nadzieja w osobie wesołej i energicznej sąsiadki Marty. Czy dziewczynki się zaprzyjaźnią? Czy będą dobrze się razem bawić? Uwaga, bo kłopoty mogą się czaić tuż za rogiem.

          1. Kłopty w szkole - Higgins C.

          Kontynuacja pełnej humoru i przygód książki Kłopoty za rogiem!

          Wciągająca, napisana w nieco zawadiackim stylu opowieść brytyjskiej autorki Chris Higgins o przyjaźni dwóch rezolutnych ośmiolatek. Prócz sporej dawki humoru zawiera też poważniejsze zagadnienia związane m.in. z samodzielnym podejmowaniem decyzji i radzeniem sobie z kłopotami – nie tylko w szkole.

          1. Tajemnicza moneta - Bell J.

          Kiedy babcia zostaje przewieziona do szpitala, jej wnuki, Ivy Sparrow i jej irytujący starszy brat Seb nawet nie przeczuwają, co ich czeka. Po powrocie ze szpitala zastają splądrowany dom - a tajemnicze pióro pisze złowieszczą wiadomość na ścianie w kuchni. Na scenę wkracza osobliwy policjant, zdeterminowany, by chwytać złoczyńców. . . za pomocą szczotki toaletowej. Ivy i Seb uciekają - tylko po to, by znaleźć się w zupełnie niecodziennym świecie, w którym zwykłe przedmioty zyskują magiczną i niesamowitą moc. Siły zła zbliżają się szybko, a Ivy i Seb muszą dotrzeć do dna rodzinnego sekretu. . . zanim będzie za późno.

          1. Lars jest LOL! - Akerlie I.

          Amanda nie może się doczekać rozpoczęcia szóstej klasy. Zgodnie ze szkolną tradycją ma otrzymać pod opiekę jakiegoś słodkiego pierwszoklasistę. Zamiast tego pod jej opiekę trafia Lars, nowy uczeń w klasie, który w dodatku ma zespół Downa.

           Czy z kimś takim można się zaprzyjaźnić? Jak ją będą traktować koleżanki i koledzy? Co na to powie Adam, który bardzo, ale to bardzo jej się podoba?

          „Lars jest LOL” to wciągająca i napisana z humorem książka dla dzieci o tym, że w życiu są sprawy znacznie ważniejsze niż popularność w mediach społecznościowych czy uznanie rówieśników.

          1. Duch z Księgarni pod Lasem - Gadzińska. A.

          II część bestsellerowej książki Duch potrzebny od zaraz! Tym razem Martyna wraz z przyjaciółmi spędza ferie u babci Dobrochny. Ekscentryczna starsza pani dopiero co przejęła księgarnię, a już organizuje spotkanie ze słynną Honoratą Van der Basen! Jak się okaże, pobyt autorki kryminałów owieje gęsta mgła tajemnicy i aż zaroi się od przedziwnych znaków! Czyja twarz pojawia się w szybie? Na co wskazuje bałwan? Po co ktoś zrzuca tomy z półek? W trudne do wyjaśnienia zdarzenia wydaje się zamieszanych coraz więcej bohaterów: osobliwy Paproch, pisarka i wujek. Ale któreś z nich musiałoby być przecież... duchem!

          1. Zakręcona Cassidy. Geniusz z przypadku - Murray T.

          Geniusz z przypadku to pierwszy tom nowej, niezwykle zabawnej serii Zakręcona Cassidy - o przygodach jedenastoletniej Cassie, która właśnie rozpoczyna naukę w gimnazjum.

          Poznajcie Cassidy i jej rodzinę - mamę w ciąży, krępującego tatę, obciachowego brata i wszystko gryzącego psa. Do tego to okropne imię...nie mogło być gorzej. Życie Cassidy jest pasmem nieustających porażek. A właściwie było -  do czasu, gdy testy gimnazjalne wykazały, że Cassie jest... absolutnym geniuszem. Czy najbliżsi wreszcie zaczną ją doceniać, a życie nabierze sensu? 

          1. Zakręcona Cassidy. Gwiazda reportażu - Murray T.

          "Moje życie to żart. No, nie całkiem - jest zbyt TRAGICZNE, aby było śmieszne - ale to po prostu jedna wielka PORAŻKA. Zacznijmy od tego, że mam najbardziej idiotyczne imię w historii - bo kto nazywa dziewczynkę CASSIDY? Poza tym moja rodzina jest TOTALNIE obciachowa- ciężarna mama z wielkim brzuchem, tata udający Elvisa Presleya, beznadziejny brat i wszystko gryzący pies. Chociaż... może ten rok nie okaże się jednak całkiem beznadziejny. Wiecie dlaczego? Mieliśmy w szkole testy i od teraz... OFICJALNIE jestem niezwykle utalentowanym geniuszem. To trochę dziwne, zwłaszcza że w testach odpowiadałam na chybił trafił, ale przecież szkoła nie może się mylić..."

          1. Amelia i Kuba. Mi się podoba – Kosik R.

          Sześcioletnia Mi oraz jej rodzeństwo próbują uratować pewnego nieszczęśliwego pieska i znaleźć mu kochający dom.

          Podczas balu przebierańców jedenastolatkowie Amelia i Kuba oraz ich młodsze rodzeństwo zostają zamieszani w zabawną serię pomyłek, która nie wiadomo, jak się skończy. Odwiedzają też schronisko dla zwierząt. W brawurowy sposób usiłują uratować kundelka o imieniu Zydel. A wszystko za sprawą sześcioletniej Mi. Przecież odkąd pamięta, pragnęła mieć czworonożnego przyjaciela, lecz niestety... Z powodu alergii nie może mieć w domu futrzastych zwierząt. Piesek, na którego widok mocniej zabiło jej serce, ma jedynie trzy łapki. Jest to zupełnie łysy kundelek. Mi zrobi wszystko, aby znaleźć mu kochający dom z dobrym człowiekiem w środku...

          1. Federalne biuro śledcze. /seria/ - Jnsson S.

          Feralne Biuro Śledcze to nowa seria opowiadań detektywistycznych dla dzieci od lat 7. Duża czcionka ułatwia samodzielną lekturę. Fabuła pełna zagadek uruchamia logiczne myślenie. Zabawni bohaterowie poprawiają humor. Interaktywne sekcje zachęcają do udziału w przygodzie.

          • Federalne biuro śledcze. Zatruty spinner
          • Federalne biuro śledcze. Telefon Oliwki
          •  Federalne biuro śledcze. Śliska sprawa
          1.  Luśka – Krawczyk D.

          Luśka to dziewczyna, jakich mało. Może nie ma figury modelki ani klasycznych rysów twarzy, może nie czeka na nią rodzinna fortuna i przyszłość w świecie show-biznesu, ale za to może się pochwalić nieprzeciętnym optymizmem, dystansem do siebie i szalonym poczuciem humoru. I mimo że Luśka co chwila pakuje się w kłopoty, każdy dzień jej życia przynosi coś, co będzie mogła wspominać przez długie lata...
          Luśka to wciągająca, chwilami zabawna, chwilami wzruszająca opowieść o tym, że świat należy nie tylko do pięknych, młodych i bogatych!

          1. Nastoletni Tytani. T.1 Damian wie lepiej/komiks/

          Pierwszy tom serii o Nastoletnich Tytanach w nowej linii wydawniczej DC Odrodzenie. Jego ojciec jest najsłynniejszym detektywem świata, a dziadek najgroźniejszym terrorystą. Oto Damian Wayne, Robin, syn Batmana a obecnie przywódca Nastoletnich Tytanów. Czy tego chcą czy nie. Gdy Starfire, Raven, Beast Boy i Kid Flash ruszają na pomoc nowemu Cudownemu Chłopcu, wplątują się w wojnę Damiana z jego nieśmiertelnym dziadkiem Ra'sem Al-Ghulem. Jeśli wygrają, przeżyją. Jeśli przegrają, Robin dołączy do sił zła a jego towarzysze zostaną unicestwieni.

          Niestety, gdy Damian dowodzi, są rzeczy gorsze niż śmierć... Oto nowe oblicze jednej z najpopularniejszych grup superbohaterów.

          1. Nastoletni Tytani. T.2 Wejście Aqualada/komiks/

          Drugi tom serii o Nastoletnich Tytanach w ramach kolekcji DC Odrodzenie. Młodzi bohaterowie przyzwyczajają się do nowego życia w Wieży Nastoletnich Tytanów, stojącej w San Francisco... Jednak niełatwo wykonywać polecenia Damiana Wayne'a. Niestety wkrótce Beast Boy, Raven, Starfire i Kid Flash będą mieć o wiele większe kłopoty niż apodyktyczny Robin dojdzie do ucieczki z więzienia i serii zaginięć, również osób związanych z Nastoletnimi Tytanami. By uratować uprowadzonych, Nastoletni Tytani będą musieli stawić czoło King Sharkowi, a to skok na zbyt głęboką wodę... i to dosłownie! Tymczasem Jackson Hyde, nowy młody bohater, ujrzawszy Nastoletnich Tytanów w akcji, zapragnął dołączyć do zespołu i zmierza prosto do Wieży. Czy tajemnica pochodzenia młodzieńca może zagrozić bezpieczeństwu drużyny?

          1. Nastoletni Tytani. T.3 Powrót Kida Flasha/komiks/

          Trzeci i ostatni tom przygód Nastoletnich Tytanów w ramach linii wydawniczej DC Odrodzenie. Po odejściu Kida Flasa drużyna kierowana przez Robina przeżywa kryzys. Choć Damian Wayne jest synem Batmana  błyskotliwym taktykiem, brakuje mu umiejętności interpersonalnych. Tytani stają na rozdrożu Robin chce przyjąć nowych członków, a reszta grupy wolałaby dać drugą szansę Kidowi Flashowi, po tym jak rzekomo ich zdradził i stanął po stronie Deathstroke'a. Tymczasem Beast Boy wpada w poważne kłopoty. Czy odejdzie z drużyny, żeby przystać do nowoczesnego kolektywu technologicznych buntowników?

          1. Chłopak z lasu - Melin M.

          Powieść dla młodszych nastolatków o pierwszym drżeniu serca, pocałunkach, młodzieńczym buncie i nieporozumieniach z rodzicami. A także o tym, że miłość zmienia i zabiera w nieznane.
          Mona niedługo skończy trzynaście lat. Są wakacje, więc codziennie chodzi nad jezioro popływać. Pewnego dnia na pomoście siedzi chłopak. Ma skołtunione włosy, brudne paznokcie, niewiele mówi i panicznie boi się wody. Jego intensywnie zielone, błyszczące oczy prześwidrowują Monę na wylot. Od tej pory Mona z rosnącą niecierpliwością wyczekuje każdego następnego spotkania, a chłopak pojawia się zawsze znienacka, zazwyczaj w pochmurną pogodę. Mona nie może przestać o nim myśleć. Kim jest? Gdzie mieszka? Skąd znał jej imię? I czego od niej chce?

          1. Chłopak w sukience - Walliams D.

          Masz szlaban. Siedzisz w domu, a reprezentacja szkoły właśnie przegrywa najważniejszy mecz. Dlaczego? Bo dyrektor wyrzucił najlepszego napastnika. Ciebie! Wiem, cała afera to miał być tylko żart. Teraz już nic nie możesz zrobić.Ale twoja drużyna tak! Przecież was wszystkich nie skreśli z listy uczniów. Zostało tylko i aż czterdzieści pięć minut! Pierwszy gol to przyjaźń! Drugi to lojalność! Trzeci - tolerancja!

          1. Mam prawo – Kasdepke G.

          U Grzegorza Kasdepke o prawach dziecka dyskutują... dzieciaki! Tematy podsuwa szkolna rzeczywistość, a rozwiązań szukają sami uczniowie podczas prób do szkolnego przedstawienia. Gadają o wszystkim - szybko, prosto, z żartem i ciętą ripostą. Samodzielnie odkrywają, że Konwencja Praw Dziecka jest naprawdę o nich i dla nich.

          1. Kuba i Buba w szpitalu – Kasdepke G.

          Czym jest Karta Praw Dziecka Pacjenta? Jesteśmy pewni, że najlepiej wytłumaczą to Kuba i Buba – bohaterowie książki, którą oddajemy w Twoje ręce. Bliźniaki w przystępny sposób wyjaśnią, dlaczego warto słuchać wskazówek lekarza, do kogo zwrócić się o pomoc, kiedy ktoś bliski zachoruje, czym jest tajemnica lekarska, a także co można, a czego nie wolno robić w szpitalu. Kuba i Buba zdradzą Wam również najpilniej strzeżone sekrety szpitala, do którego trafili. Wspólnie przeżyjecie przygodę pełną zwrotów akcji i śmiechu. Jesteśmy przekonani, że dzięki tej historii doskonale zrozumiecie, czym są prawa małego pacjenta.

          1. Wszystko dla Klary, czyli historia pewnego pomysłu - Świerżewska E.

          Jak z sukcesem realizować plany.

          Pewnego dnia Baśka i Kuba odkrywają, że poruszająca się na wózku inwalidzkim Klara ma szansę, by zacząć chodzić. W głowach przyjaciół rodzi się pomysł, jak włączyć się w zbiórkę pieniędzy potrzebnych na operację. Dzieci układają plan, który następnie, krok po kroku, realizują. Do działania włącza się coraz więcej osób – uczniowie, nauczyciele i rodzice. Dzięki determinacji i pomocnym dłoniom, Baśce i Kubie udaje się osiągnąć wyznaczony cel.

          1. Okiem Tygrysa. Łowcy skarbów - Tielman C.

          Akcja książki toczy się na Karaibach. Ojciec głównej bohaterki Luzie, kapitan Timm, ma odszukać zatopiony wrak okrętu. Okazuje się jednak, że nie tylko załoga jego statku badawczego 'Constantia' chce wydobyć z głębin morza zatopiony skarb... Czy pokonają niebezpiecznych oszustów i groźne morze?

          1. Okiem tygrysa. Tajemnica niemych wojowników - Bosnjakovic F.

          „Tajemnica niemych wojowników” nawiązuje do słynnej terakotowej armii. Ginie ojciec chłopca imieniem Cao Pi, a wkrótce potem jego przyjaciółka Meiling znajduje w polu glinianą figurkę. Twarz figurki do złudzenia przypomina twarz ojca Cao Pi. Przyjaciele udają się na poszukiwanie zaginionego mężczyzny, wpadając w pułapkę…

          1. Okiem tygrysa. Szkatułka faraona - Holtei C.

          Szkatułka faraona rozgrywa się w starożytnym Egipcie. Złotnik Hetepi pracuje nad szkatułką, która ma znaleźć się wśród skarbów przeznaczonych do grobowca faraona. Ale drogocenny przedmiot niespodziewanie znika! Jedynie dzieci Hetepiego są świadkami kradzieży. Postanawiają ścigać złodziei i przeżywają chwile grozy. Dla dzieci od 8-12 lat

          1. Wokół słów - Jeffrey B.

          Stanley Owens, ekscentryczny nastolatek spotyka piękną i mądrą Verę Baxter podczas turnieju literowania. Oboje czują, że łączy ich więź, która zmieni ich życie na dobre. Gdy po latach decydują się na ślub okazuje się jednak, że mają różne powody. Stanley liczy na wygodne życie, dzięki któremu będzie mógł oddać się swojej prawdziwej pasji: rozwiązywaniu krzyżówek. Nie bierze pod uwagę, że Vera może być w nim naprawdę zakochana. Gdy żona znika z jego życia, zaczyna rozumieć, że popełnił błąd. Pewnego dnia natrafia na krzyżówkę, która mogła wyjść tylko spod ręki ukochanej. Zaintrygowany rozpoczyna grę: tworzy własne łamigłówki, licząc że Vera odczyta ukryte przesłanie. Lecz czy nie jest za późno? I czy wyznanie uczuć warto chować gdzieś między wierszami?

          1. Wszystkie przygody Amelii Bedelii - Parish P.

          Amelia Bedelia, przesympatyczna pomoc domowa, która podjęła pracę u Państwa Rogers, przysparza swoim gospodarzom ogrom kłopotów każdego dnia. Zabawne niedopowiedzenia i sytuacje, które z nich wynikają bawią do łez małych i dużych czytelników.

          1. Przygody Koziołka Matołka cz.1, 2, 3, 4 - 120 Przygód – Makuszyński K.

          "Przygody koziołka Matołka" to cykl z obrazkowymi historyjkami, które są napisane wierszem. Każda opowieść jest przepełniona humorem i dystansem do rzeczywistości. Książki są niezwykle urokliwe. Autor stworzył postać głównego bohatera- koziołka poszukującego Pacanowa. Podobno w Pacanowie kozy kują.
          Po drodze bohater wpada w liczne tarapaty, wędruje po wielu egzotycznych krajach.

          1. Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki (ks. 1-3) – Makuszyński K.

          Cykl historyjek obrazkowych. Pozycja utrzymana w stylu Koziołka Matołka. Małpka i murzynek przemierzają daleki szlak z Arabii do Polski, aby odwiedzić koziołka.

          1. M jak dżem – Tyszka A.

          Nela ma trzynaście lat i jej życie przypomina bieg z przeszkodami... Prześladują ją wstrętne koleżanki, boleśnie odczuwa nieobecność taty i musi stawić czoła groźnej babci, której nigdy wcześniej nie widziała na oczy. Jakby tego było mało, dowiaduje się, że będzie miała rodzeństwo. Na szczęście los zsyła jej całe grono osobliwych, ale życzliwych osób, dzięki którym życie staje się piękniejsze. Jest wśród nich pani Lila ze swoją zaczarowaną spiżarką, rudowłosa ciotka Letycja, nieco szalona nauczycielka Idalia, a nawet jedna senna zjawa... To dzięki nim oraz niezawodnym dżemom, Neli udaje się pokonać piętrzące się przed nią problemy.

          1. Kawa dla kota – Tyszka A.

          Nowa rola starszej siostry i opiekunki do dzieci, samodzielny pobyt nad morzem, podczas którego Nela poznaje szalenie miłego Kota pijącego kawę, a także trudne spotkania z tatą to nowe wyzwania, z którymi dziewczyna będzie musiała się zmierzyć. Czy poradzi sobie ze stanem zakochania i będzie odpowiedzialną opiekunką? Jak poukłada sobie skomplikowane relacje z tatą?

          Na szczęście z pomocą przychodzi pani Lila i jej nieoceniona Księga kwiatów, a także Artysta ojczym dziewczynki. To kontynuacja książki M jak dżeM.

          1. Miłość bez konserwantów - Tyszka A.

          Nela czuje, że nic jej się nie układa... Ostatnio nie znajduje wielu powodów do radości: wiosna spóźnia się skandalicznie, Kot ma dla niej podejrzanie mało czasu, a w szkole gnębi ją ucząca matematyki Wielka Nieprawdzica. Jednak dopiero gdy ciężko zachoruje Sophie, mała przyjaciółka Neli, dziewczyna zrozumie, czym są prawdziwe kłopoty..."Miłość bez konserwantów" uczy wyrozumiałości i optymizmu oraz przekonuje, że dzięki wsparciu bliskich da się rozwiązać wszystkie problemy!

          Trzeci tom przygód Neli Solińskiej, bohaterki "M jak dżeM" i "Kawy dla kota".

          1. LO-teria - Piekarska M.

          Wraz z rozpoczęciem nauki w liceum kończy się młodzieńcza beztroska - pojawiają się nowe problemy, kryzysy i rozczarowania. Czas biegnie nieubłaganie, a życie bohaterów wcale nie staje się łatwiejsze. Wielkimi krokami podążają w kierunku dorosłości, a przecież nie jest to droga usłana różami.

          Pełne humoru perypetie nie pozwalają oderwać się od lektury, a współczesny język świetnie ukazuje wyzwania i emocje, z którymi zmierzyć się musi każdy licealista.

          1. Tytus, Romek i A'Tomek. Kolekcja 25 ksiąg przygód – Chmielewski H. J.

          25 tomów przygód małpy Tytusa de Zoo, harcerzy Romka i A'Tomka, jak i innych postaci, których główni bohaterzy spotykają na swojej ścieżce uczłowieczania Tytusa poprzez różne formy ludzkiej aktywności. Fantazja Papcia Chmiela - który też od czasu do czasu pojawia się w księgach jako ojciec Tytusa i deus ex machina - nie zna granic, co przejawia się niekiedy w przeczących prawom logiki i natury wydarzeniach. Loty wannolotem lub innymi wynalazkami profesora Talenta po fantazyjnych krainach rządzących się swoimi prawami? Podróże w czasie do okupowanej Warszawy? Jak Papcio powołał do życia Tytusa? Kto chce się dowiedzieć, jak przebiegały te historie, niech sięgnie po kolekcję 25 ksiąg powstałych w latach 1966-2000.

          1. Chłopcy z Placu Broni – Molnar F.

          Niezwykle popularna książka, klasyka literatury węgierskiej. Przedstawia dzieje gromadki chłopców – uczniów budapesztańskiego gimnazjum – którzy gorąco pokochali swój plac zabaw i bronili go przed napaścią rówieśników z innej szkoły. Autor szczególnie podkreśla takie walory, jak honor, odwaga i poczucie obowiązku.

          1. Dywizjom 303 – Fiedler A.

          Bitwa o Anglię dzień po dniu Polski 303. Dywizjon okazał się najskuteczniejszą jednostką myśliwską RAF w czasie powietrznej bitwy o Anglię. W książce przedstawione są dzieje tej specyficznej jednostki w tych przełomowych dniach w lecie 1940 roku: od chwili jej sformowania w atmosferze zakulisowych gier, przez okres ćwiczebny, kiedy to oficjalne władze brytyjskie traktowały polskich lotników podejrzliwie i nieufnie, po jej udział w krytycznym okresie powietrznej batalii.

          Historia dywizjonu została opowiedziana z wykorzystaniem fragmentów raportów i dzienników pilotów. Członkowie Dywizjonu zawarli w nich własne przemyślenia na temat toczących się zmagań.