• eTwinning pod hasłem: Odkryjmy Magię Świąt

•

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Goszycach rozpoczynają przygodę z programem eTwinning.

Program eTwinning to europejska społeczność szkolna zrzeszająca szkoły i przedszkola za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). Oferuje bezpieczną przestrzeń do pracy, wygodne i proste w obsłudze narzędzia, za pomocą których nauczyciele i uczniowie różnych szkół oraz przedszkoli mają możliwość komunikowania się z partnerami z Polski czy Europy a tym samym realizują liczne projekty o różnorodnej tematyce.

Głównym celem projektu jest poznanie zwyczajów świątecznych w innych regionach naszego kraju oraz rozwijanie umiejętności posługiwania się narzędziami TIK. Uczniowie uświadamiają sobie jaką rolę odgrywają media oraz Internet w ich życiu, rozwijają umiejętność krytycznego myślenia i selekcji informacji.

Uczniowie naszej szkoły z klasy III - VII oraz oddziału przedszkolnego, uczestniczą w  projekcie związanym ze świętami Bożego Narodzenia pt. „Odkryjmy Magię Świąt”. Za sprawą platformy TwinSpace oraz licznych programów związanych z technologią komunikacyjno-informacyjną, dzieci mają możliwość poznania licznych przyjaciół z odległych szkół naszego kraju, tym samym realizowania wspólnie tematyki związanej ze świętami Bożego Narodzenia. Działania jakie uczniowie realizują w ramach projektu to:

• quiz o szkołach
          • logo projektu
          • świąteczna poczta (wykonywanie kartek oraz ozdób świątecznych)
          • świąteczne nutki (nagrywanie kolędy)
          • świąteczne opowieści
          • na świątecznym stole (tworzenie książki z przepisami).

Uczniowie z klasy VII w pierwszej kolejności zaprojektowali logo projektu,

następnie odział przedszkolny oraz uczniowie klas VI-VII na zajęciach z informatyki oraz plastyki wykonali kartki i ozdoby świąteczne, które będziemy wysyłać do naszych przyjaciół ze szkoły w Szczerbce - województwo śląskie oraz w Jarantowicach - województwo kujawsko-pomorskie.

Oto niektóre z wykonanych ozdób świątecznych:

Święta Bożego Narodzenia to czas radości i wspólnego kolędowania. Specjalnie z tej okazji uczestnicy projektu „Odkryjmy Magię Świąt”, uczniowie klasy III przygotowali wyjątkowe nagranie piosenki świątecznej.

link do nagrania:

A oto, wspólnie opracowana przez uczestników projektu z różnych szkół w Polsce, książka z przepisami kulinarnymi związanymi ze Świętami Bożego Narodzenia:

oraz książka z wspólnie napisanym świątecznym opowiadaniem:

Uczniowie naszej szkoły zakończyli udział w projekcie „Odkryjmy magię świąt”. Ta inicjatywa pozwoliła im wejść  w magiczny czas Bożego Narodzenia. Współpraca dzieci, ich zaangażowanie się w wykonywanie różnych aktywności, takich jak: pisanie opowiadania, tworzenie kartek i nagrywanie piosenek świątecznych, jak również przygotowywanie przepisów na bożonarodzeniowe dania i tworzenie opowiadania było wyjątkową możliwością do wymiany spostrzeżeń związanych z tradycją tych świąt.

Uczestnicy projektu otrzymali takie certyfikaty:

Szkoła otrzymała prestiżową Krajową Odznaką Jakości eTwinning

Krajowa Odznaka Jakości przyznawana jest przez Krajowe Biuro eTwinning, tym nauczycielom, których praca w ramach projektu osiągnęła określony, wysoki poziom.

Celem przyznawania Krajowej Odznaki Jakości jest wyróżnienie nauczycieli i szkół, za realizację ciekawych projektów spełniających szereg kryteriów, takich jak: innowacja pedagogiczna i kreatywność, integracja z programem nauczania, komunikacja i wymiana informacji pomiędzy szkołami partnerskimi, współpraca pomiędzy szkołami partnerskimi, wykorzystanie technologii.

Z przyjemnością informujemy, iż Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki otrzymała odznakę jakości „Szkoła eTwinning”, za projekt „Odkryjmy Magię Świąt” realizowany od października do stycznia b.r,  przez uczniów z klasy III i VII oraz uczniów z oddziału „0”.

Odznaka Jakości, którą otrzymaliśmy jest przyznawana wybitnym projektom eTwinning i wskazuje na osiągnięcie określonego, krajowego standardu. Nagrodzony projekt został poddany ocenie pod kątem pięciu merytorycznych kryteriów:

• Innowacje pedagogiczne i kreatywność
          • Integracja z programem nauczania
          • Komunikacja i wymiana informacji pomiędzy szkołami w kraju
          • Wykorzystanie technologii TIK
          • Rezultaty, wpływ, dokumentacja.

Dzięki programowi eTwinning trudny czas edukacji zdalnej stał się dla uczestników projektu okresem inspirującej pracy realizowanej wspólnie ze szkołami z naszego kraju.

Dziękujemy Pani Anecie Jaraczewskiej za koordynację projektu, a wszystkim uczestniczącym w nim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i wytrwałość w realizacji zaplanowanych działań.