• Żyjmy zdrowo i bezpiecznie

        • Nauczyciele Szkoły Podstawowej w Goszycach opracowali projekt edukacyjny „Żyjmy zdrowo i bezpiecznie”, którego realizacja  w roku szkolnym 2013/14 ma podnieść świadomość uczniów na temat ich zdrowia i bezpieczeństwa oraz zachęcić do aktywnego spędzania wolnego czasu.           

          W ramach projektu, uczniowie kl. I przystąpili do „Klubu Bezpiecznego Puchatka” i po zrealizowaniu założonych zadań, wzięli udział w Wielkim Teście Bezpieczeństwa (wypełnianym on-line) uzyskując certyfikat „Klubu Bezpiecznego Puchatka”.           

          13 grudnia uczniowie spotkali się z przedstawicielem policji, który w formie pogadanki przypomniał zasady bezpieczeństwa obowiązujące w domu, w szkole, na drodze.

          Dzień16 grudnia 2013 roku przebiegał w szkole pod hasłem „Recepta na zdrowie”. Program przygotowany pod kierunkiem pań: U. Krupińskiej i E. Korfel  rozpoczął się od występu artystycznego, który w sposób żartobliwy wprowadził wszystkich w tematykę projektu. Nie zabrakło w nim humoru, piosenek, ćwiczeń, pokazów i spontanicznej aktywności młodych aktorów. Dzieci, dzięki krótkim scenkom zaprezentowanym przez uczniów kl. III - V  nabyły wiedzę dotyczącą ochrony zdrowia i zdobyły proste umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym.

              

          Bardzo wartościowe w tym dniu było spotkanie z dietetykiem, panią Katarzyną Mraczek, która przedstawiła skutki złego odżywiania, przypomniała i wnikliwie omówiła „piramidę zdrowia”. W trakcie pogadanki zwracała uwagę, między innymi na to, co powinniśmy jeść, w jakich proporcjach i jak często.

            

          Następny gość - pielęgniarka, p. Janina Krupińska przypomniała dzieciom, jak należy zachować się, gdy jesteśmy świadkami wypadku lub sytuacji stanowiącej zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Największe zainteresowanie wzbudził u dzieci fantom, na którym mogły wypróbować swoje umiejętności w zakresie resuscytacji.

            

          Każdy uczestnik zajęć wziął udział w degustacji  zdrowych surówek i sałatek oraz pełnych witamin owocowych i warzywnych soków przygotowanych na tę okazję przez poszczególne klasy.

            

          Bardzo ważnym elementem zdrowego stylu życia jest sport, w związku z tym uczennica klasy V przeprowadziła z wszystkimi uczniami zajęcia aerobicu. W tym dniu przedstawiono również wyniki ogłoszonego wcześniej konkursu plastycznego pod hasłem „Kosz pełen zdrowia”, a jego laureaci i wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez sponsorów.

                                                                   

           

          9 stycznia uczniowie oglądnęli spektakl profilaktyczny pt. „Cenne rady” uwrażliwiający na zachowanie bezpieczeństwa na drodze, stosowanie ograniczonego zaufania w stosunku do obcych oraz wskazujący, gdzie szukać pomocy w sytuacji  zagrożenia.

          10 stycznia zorganizowano w szkole „Nocny maraton zdrowia i bezpieczeństwa”, w którym uczestniczyli uczniowie klas IV-VI. Maraton rozpoczął się wieczorem spotkaniem z funkcjonariuszem policji – mł. asp. Albertem Komorniczakiem, który uświadomił uczniom niebezpieczeństwa, na jakie mogą być narażeni i udzielił odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Następnie dyr. Centrum Kultury i Promocji w Baranówce, p. Agnieszka Brodowska przeprowadziła z uczniami zajęcia zumby, łączącej elementy tańców latynoamerykańskich oraz fitness.

            

          Po wyczerpujących, ale dających duże zadowolenie ćwiczeniach fizycznych,  przyszedł czas na pracę umysłową pod kierunkiem p. Aliny Marchewczyk - pedagoga Gimnazjum w Luborzycy. Przeprowadziła ona z uczniami ciekawe zajęcia z wykorzystaniem mnemotechniki – metody ułatwiającej szybkie zapamiętywanie i uczenie się, rozwijającej spostrzegawczość, kojarzenie i logiczne myślenie.

            

          Kolejnym punktem maratonu były pokazy i ćwiczenia judo przeprowadzone z uczniami przez p. Krzysztofa Marchewczyka, który podkreślił, że judo jest walką sportową i nie może być wykorzystywane w siłowym „rozwiązywaniu problemów”.

            

          Ponieważ zdrowym i kulturalnym sposobem spędzania wolnego czasu może być taniec, nocna dyskoteka zakończyła planowane zajęcia z uczniami, po czym udali się na spoczynek w klasach zamienionych na sypialnie.

              

            

           

          Następnym działaniem w ramach projektu było zorganizowanie spotkania uczniów klas młodszych ze strażakiem i elektrykiem, którzy zwrócili uwagę dzieci na różne zagrożenia czyhające w domu. Uczniowie starsi natomiast mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie bibliotecznym związanym z napisaniem opowiadania lub stworzeniem rebusu o tematyce dotyczącej zdrowia i bezpieczeństwa.

          Sport to zdrowie, ale pod warunkiem, że przestrzega się zasad bezpieczeństwa. Znając te zasady, uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w rozgrywkach sportowych organizowanych cyklicznie przez naszą szkołę: Gminnym Turnieju Tenisa Stołowego, Gminnym Turnieju „Sport Dla Każdego” oraz w rozgrywkach sportowych z okazji Dnia Dziecka na obiektach AWF w Krakowie.

                

          Dużym wydarzeniem rekreacyjnym był też dziesięciodniowy wyjazd dużej grupy uczniów na „zieloną szkołę” do Włoch.

            

          Ostatnim działaniem w ramach projektu było przeprowadzenie egzaminu na kartę rowerową. Ewaluacji projektu dokonano na posiedzeniu rady pedagogicznej podsumowującym rok szkolny.