• Książki Naszych Marzeń

• W czerwcu 2015 r. nasza szkoła złożyła wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach Rządowego Programu "Książki Naszych Marzeń", którego celem było rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Spełnienie wymagań formalnych zaowocowało otrzymaniem dofinansowania w wysokości 1300,00 zł, co przy wkładzie własnym w wysokości 325,00 zł pozwoliło na zakup  94 książek do biblioteki szkolnej za kwotę 1625,00 zł. Nowe książki zostały szybko opracowane, oprawione i udostępnione czytelnikom. Zainteresowanie nimi odzwierciedliło się w dużym wzroście czytelnictwa. Przysłużyły się temu także inne działania towarzyszące projektowi:

1. Wpływ uczniów na dobór zakupionej literatury.
          2. Organizowanie wydarzeń promujących czytelnictwo, m.in. spotkanie w szkole z autorem poezji dziecięcej, p.Karolem Kozłowskim oraz organizowanie kiermaszy książki przy współpracy z wydawnictwami i hurtowniami.

1. Pozyskiwanie książek w formie darowizny od wydawców.
          2. Ciągła akcja "Podaruj książkę bibliotece", dzięki której do księgozbioru biblioteki wpisano 118 otrzymanych woluminów.
          3. Opracowanie i realizacja projektu edukacyjnego "Idzie jesień" (kl. VI), którego podsumowaniem była lekcja otwarta połączona z wystawą plastyczną,fotograficzną, recytacją utworów poetyckich, degustacją darów jesieni.
          4. Przeprowadzenie projektu "Brzechwa dzieciom" zakończonego konkursem czytelniczym z nagrodami. (kl. III i VI).
          5. Przeprowadzenie projektu promującego czytelnictwo w klasach I-II i V pod hasłem "H.CH. Andersen i jego baśnie", wyzwalającego aktywność plastyczną,  muzyczną, teatralną i kreatywność.
          6. Udział uczniów w Powiatowym Konkursie Literacko-Plastycznym "Ja, mój Kraj, moja Mała Ojczyzna" (4 laureatów).
          7. Wykonywanie zakładek do ulubionej książki.
          8. Konkurs na wykonanie ilustracji do ulubionej książki.
          9. Uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy I.

1. Spotkania z książką podczas zajęć świetlicowych.
          2. Sukcesywna wymiana książek (ze szczególnym uwzględnieniem nowości) w kąciku czytelniczym oddziału przedszkolnego.
          3. Konkurs na wykonanie prezentacji multimedialnej na jeden z tematów: "Moja ulubiona książka", "Mój ulubiony bohater literacki", "Mój ulubiony autor".

1. Nawiązanie współpracy z biblioteką publiczną w Baranówce, m.in. odwiedziny w celu zapoznania uczniów z księgozbiorem i zasadami korzystania z niego, wymiana informacji, dzielenie się doświadczeniami.
          2. Prelekcja dla rodziców na temat znaczenia czytelnictwa dla rozwoju psychospołecznego dzieci i omówienie stanu czytelnictwa w szkole.
          3. Udostępnienie księgozbioru biblioteki na okres przerw w zajęciach szkolnych - podczas ferii zimowych i letnich.

Pomimo zakończenia projektu, działania szkoły w zakresie upowszechniania czytelnictwa i wzbogacania księgozbioru biblioteki szkolnej trwają nieprzerwanie.