• Śniadanie daje moc

• „My do szkoły chętnie uczęszczamy, bo śniadania zdrowe spożywamy”.

Spożywając codziennie  zdrowe śniadanie, zapewnisz sobie na cały dzień pozytywną energię, unikniesz napadów głodu, apatii i złości. Nie bez powodu zdecydowana większość zwolenników zdrowego odżywiania twierdzi, że to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Mają oni rację, bo naprawdę tak jest!

Chcąc zainspirować dzieci do zdrowego odżywiania się na co dzień i od święta, przystąpiliśmy do Ogólnopolskiego Programu „Śniadanie daje moc”. Nauczyciele naszej szkoły sukcesywnie zapoznawali uczniów z  12 zasadami zdrowego odżywiania. Korzystając z plansz, prezentacji multimedialnych, filmików, prelekcji, pogadanek, uczniowie krok po kroku nabywali umiejętności w zakresie przygotowania zdrowego śniadania i poznawali korzyści płynące ze zdrowego odżywiania się. Następnie na zajęciach teoretycznych i praktycznych szukali ciekawych, skutecznych, łatwych sposobów na przygotowanie smacznego, urozmaiconego i zdrowego śniadania, po którym czuliby się znakomicie. Wspólnie pod nadzorem nauczyciela wykonywali plakat, śpiewali piosenki, układali rymowanki, układy taneczne.
                   W akcję, mającą na celu zainspirowanie wszystkich uczniów naszej szkoły do spożywania zdrowego śniadania, oprócz wychowawczyń oddziału II i III włączyli się także rodzice. Wspólnie zainicjowano zorganizowanie wspólnego śniadania.

6 listopada 2015 r. od godziny 9.00 rozpoczęto liczne działania podsumowujące program. Rodzice przynieśli zdrowe, pełnowartościowe, odżywcze produkty,  które zapewniają energię na cały poranek i  których zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania, dzieci w oparciu o wcześniej zdobyte wiadomości, miały wykazać się umiejętnościami praktycznymi w zakresie przygotowania zdrowego śniadania. A było naprawdę z czego wybierać. Specjalnie w tym celu, na wielkim stole zagościły produkty zakupione w gospodarstwach ekologicznych: warzywa, owoce, nabiał, pieczywo pełnoziarniste, razowe, woda mineralna niegazowana i świeże soki, wyciskane na bieżąco przez dzieci z owoców i warzyw. Nie obyło się też bez słodkości, wypiekanych przez dzieci i rodziców z naturalnych produktów. Pięknie udekorowany stół, zastawiony zdrowymi, kolorowymi smakołykami, unoszące się aromaty i zapachy i nastrojowa muzyka rozbudzały apetyt i zachęcały do przygotowania kanapki.  Uczniowie, rodzice, nauczyciele przygotowali rzeźby twarożkowe, owocowe szaszłyki i pełnoziarniste, pożywne kanapki.

Było nie tylko pięknie, kolorowo, ale przede wszystkim zdrowo. Wszyscy zgromadzili się przy przepięknie nakrytym stole i rozpoczęli ucztę. Z apetytem pałaszowali zdrowe smakołyki i rozkoszowali się atmosferą tego dnia.