- Wyrównać Szanse
- Radosna Szkoła
- Żyjmy zdrowo i bezpiecznie
- Przedszkole w szkole
- Śniadanie daje moc
- Książki Naszych Marzeń
- Stop przemocy i agresji w szkole
- Etno Wehikuł Czasu
- Małopolska w zdrowej atmosferze
- Małopolskie Talenty
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
- Zdalna Szkoła i Zdalna Szkoła +
- eTwinning pod hasłem: Odkryjmy Magię Świąt
- Tydzień Bez Przemocy
- Laboratoria Przyszłości
- Program dla szkół
- Małopolska Tarcza Antykryzysowa
- Poznaj Polskę
- Projekt edukacyjny - Alfabet Logopedyczny
- Klasa w Terenie
- Półkolonia 2024
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2024
Małopolskie Talenty
Małopolskie Talenty – I i II etap edukacyjny - Gmina Kocmyrzów-Luborzyca
Celem projektu jest podniesienie u uczniów kompetencji kluczowych oraz właściwych postaw niezbędnych na rynku pracy oraz indywidualizacja podejścia w szczególności do uczniów o szczególnych potrzebach w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Kocmyrzów -Luborzyca w okresie od 01.09.2019 r. do 30.06.2022 r.
Grupa docelowa, to 8 szkół podstawowych w Gminie Kocmyrzów-Luborzyca i 270 uczniów tych szkół.
Główne zadania:
- utworzenie Centrum Wsparcia Uczniów Zdolnych w Gminie Kocmyrzów-Luborzyca
- realizacja zajęć pozalekcyjnych rozwijających kompetencje kluczowe w tym:
a) matematyczne i naukowo-techniczne
b) język angielski
c) informatyczne
d) przedsiębiorczość
e)dodatkowo dla każdej grupy kluczowe kompetencje ponadprzedmiotowe
W ramach projektu zostało utworzone Centrum Wsparcia Uczniów Zdolnych w Gminie Kocmyrzów-Luborzyca z lokalizacją w 8 szkołach podstawowych:
- Szkoła Podstawowa im. 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Luborzycy
- Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Prusach
- Szkoła Podstawowa im. gen. Mariana Langiewicza w Goszczy
- Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Goszycach
- Szkoła Podstawowa w Kocmyrzowie I
- Szkoła Podstawowa w Karniowie
- Szkoła Podstawowa w Pietrzejowicach
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łuczycach
Są tu realizowane zajęcia pozalekcyjne których celem jest podniesienie kompetencji kluczowych uczniów z uwzględnieniem indywidualnego podejścia w szczególności do uczniów o szczególnych potrzebach. CWUZ obejmie 2 etapy edukacyjne w 3 latach szkolnych: 2019/2020, 2020/2021, 2021/2022.
W ramach projektu realizowane są programy zajęć pozaszkolnych dostępnych na stronie www.malopolskietalenty.pl (j.angielski, matematyka, przedsiębiorczość, TIK-informatyka, kompetencje ponadprzemiotowe). Zajęcia odbywają się w grupach 8-10-os. w okresie IX2019r.-VI2022r. Każda grupa zrealizuje min. 60 godzin przez jeden rok szkolny. W kolejnym roku szk. uczeń może kontynuować udział w projekcie na innych zajęciach, a w kolejnym etapie w dowolnie wybranych.
Do realizacji zajęć zakupiony został nowoczesny sprzęt komputerowy oraz pomoce dydaktyczne.
Zajęcia prowadzone od września 2019 r. w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Goszycach w znacznym stopniu poszerzają szkolną ofertę zajęć pozalekcyjnych. Uczniowie uczestniczący w inspirujących zajęciach oraz wydarzeniach, rozwijają swoje kompetencje matematyczne i przyrodnicze, informatyczne, sprawność porozumiewania się w języku angielskim, umiejętności ponadprzedmiotowych (umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie), a w następnej edycji także inicjatywność i przedsiębiorczość.
W ramach zajęć matematycznych z elementami przyrody uczniowie realizowali już projekt, dzięki któremu poznawali instrumenty finansowe dotyczące pomnażania pieniędzy, z zaangażowaniem projektowali grę inwestycyjną.
Grupa doskonaląca sprawność porozumiewania się w języku obcym tworzyła filmowy przewodnik po najważniejszych zabytkach Krakowa w ramach modułu „Co warto pokazać turystom w tym regionie”.
Uczniowie pracujący w ramach zajęć TIK innowacyjną metodą nauczania w oparciu o problem (PBL - problem based learning), w ramach opracowania projektów wybrali tematykę modułową: „Jak zaprojektować nowy, funkcjonalny budynek sali gimnastycznej naszej szkoły z wykorzystaniem nowoczesnych technologii?”, „Jak zbudować i zaprogramować robota według własnego pomysłu z wykorzystaniem klocków Lego?” oraz „Jak zadbać o środowisko naturalne w Twojej okolicy?”. Uczniowie pracują z wykorzystaniem nowego sprzętu: tabletów, laptopów, klocków Lego, robotów Lego, robotów programowalnych Photon EDU.
W ramach zajęć ponadprzedmiotowych, w zakresie rozwijania kompetencji społecznych i uczenia się, liczne ćwiczenia i warsztaty pozwalają na integrację grupy, naukę skutecznej komunikacji, łagodzenie emocji i stresu, optymalizację procesu zapamiętywania, rozwijanie kreatywności i nieszablonowego rozwiązywania problemów.
W okresie pandemii Covid-19 zajęcia odbywają się zdalnie i stacjonarnie.
W roku szkolnym 2021/22 uczniowie naszej szkoły uczestniczą w inspirujących zajęciach rozwijających kompetencje z zakresu języka angielskiego oraz przedsiębiorczości.
Na zajęciach z przedsiębiorczości uczniowie rozpoczęli realizację projektu „W zdrowym ciele – zdrowy duch”. Projekt umożliwił uczniom skonfrontowanie zdobytej wiedzy na lekcjach biologii ze światem realnych problemów związanych ze zdrowiem we współczesnym świecie. Projekt miał na celu propagowanie zdrowego stylu życia zarówno wśród młodzieży jak i mieszkańców gminy. Uczniowie przypomnieli sobie jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa zdrowe odżywianie. Wspólnie opracowali własną zdrową piramidę żywności, zbudowaną z najważniejszych składników pożywienia. Opracowana została także ankieta skierowana do mieszkańców gminy, mająca na celu ukazanie wiedzy związanej ze zdrowym stylem życia. Uczniowie stworzyli również ludzika ze zdrowych i niezdrowych produktów żywnościowych.
Ważnym działaniem było zorganizowanie spotkania z dietetykiem, P. Katarzyną Mraczek. Spotkanie dotyczyło m.in. budowania zdrowych nawyków żywieniowych, świadomego czytania etykiet na produktach spożywczych, eliminowania nadmiaru cukru ze swojej diety.
Efektem finalnym cyklu spotkań uczniów klasy VII i VIII w ramach zajęć z przedsiębiorczości oraz realizowanego projektu „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, było zaprojektowanie gry edukacyjnej. Gra przeznaczona była dla młodszych kolegów z oddziału przedszkolnego i miała na celu zapoznanie dzieci z właściwymi nawykami żywieniowymi tak, aby jeść dobrze i odpowiedzialnie oraz dbać o zdrowe nawyki.
Mamy nadzieję, że uczniowie realizujący projekt MT zaszczepili wśród najmłodszych kolegów potrzebę zdrowego odżywiania się.
Z kolei uczestnicy z grupy językowej (język angielski) realizowali projekt „Jak dbać o swoje zwierzątko?”. W ramach projektu uczniowie klasy VI i V uczestniczyli w zajęciach poświęconych opiece nad zwierzętami. Projekt ma na celu rozwijanie sprawności językowej w oparciu o poznanie różnych gatunków zwierząt domowych, sposobach sprawowania opieki nad nimi tym samym rozwijanie sprawności językowych: czytania, słuchania, mówienia i pisania.
W ramach zajęć wspólnie zaplanowanych z uczniami: uczestnicy nakręcili film, w których przedstawili w języku angielskim swoich pupili, przygotowali gazetkę w sali z ilustracjami i słownictwem w j. angielskim. Projekt, w który zaangażowali się uczniowie trwał od września 2021 r. do marca 2022 r.
Projekt grupy Przedsiębiorczość został zgłoszony do konkursu w ramach „Projektu edukacyjnego realizowanego w CWUZ – edycja 2022”. Otrzymał on wyróżnienie.
Podopieczni Pani Anety Jaraczewskiej przygotowali projekt: "W zdrowym ciele zdrowy duch. Jak poprawić zdrowie i sprawność mieszkańców naszej okolicy?". Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Województwo Małopolskie.Nagrody (dyski zewnętrzne) otrzymali uczniowie: Krzysztof Wierciak, Bartłomiej Łoś, Julia Rodak, Marysia Joniec, Milena Juraszek, Martyna Małek, Adrian Kowalczyk, Natalia Pak.
W czerwcu 2022 r. zorganizowano cykl wycieczek dla uczestników projektu ze szkół naszej gminy. Nasi uczniowie wzięli udział w 3 wycieczkach do Krakowa i 3 trzydniowych wycieczkach do Warszawy.
Zakończenie projektu Małopolskie Talenty to już koniec dodatkowych zajęć rozwijających kompetencje językowe, matematyczne, informatyczne oraz z przedsiębiorczości. Projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem, rozwijał kreatywność, a także pogłębiał wiedzę uczestników zajęć. W zakończonym trzyletnim projekcie wzięło udział 64 uczniów z naszej szkoły.