• Klasa w Terenie

        • W roku szkolnym 2023/24 nasza szkoła rozpoczęła przygodę z projektem edukacyjnym

           Klasa w Terenie

          Głównym celem tego projektu jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu, zachęcenie nauczycieli i uczniów do „opuszczenia” swoich sal lekcyjnych i spędzenia czasu poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby promować edukację terenową - prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie, angażującą różne zmysły.Wśród 10 zadań projektowych znajduje się między innymi plastyka w terenie, obserwacja chmur, tworzenie instrumentów z darów natury oraz wspólny piknik. Poprzez realizowanie zadań poza murami placówki, wspieramy autonomię uczniów stwarzając im okazję do samodzielnego konstruowania wiedzy. Jesteśmy przekonani iż przebywanie na świeżym powietrzu zaspokaja potrzebę kontaktu dzieci z naturą i daje im szansę na wielozmysłowe poznanie świata.

          Kolejne zrealizowane zajęcia w terenie:

          30.09.2023 r .uczniowie z koła turystyczno-fotograficznego, realizując jedno z pierwszych zadań projektu, wyszli na gorczańskie szlaki i dotarli do schroniska PTTK "Maciejowa" oraz po krótkim odpoczynku wyruszyli w dalszą drogę do schroniska PTTK "Stare Wierchy". Podczas całej wyprawy nasi dzielni uczniowie przeszli 17 km.  

            

            

             

           

          11października 2023  podczas kolejnej wyprawy górskiej wędrowcy podążali pasmem Łamanej Skały i Leskowca w Parku Krajobrazowym Beskidu Małego. Podziwiając jesienną aurę Małopolskiego Szlaku Papieskiego dotarli do Sanktuarium Górskiego na Groniu Jana Pawła II. W schronisku PTTK "Leskowiec" czekał na uczniów ciepły posiłek. Uczniowie wspierali się i pomagali sobie nawzajem w trudniejszych miejscach na trasie. Podczas tej wyprawy młodzi wędrowcy zrealizowali również kolejne zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Klasa w terenie".

                 

             

            

           

          18 Listopada 2023 r. odbyła się kolejna wycieczka szkolnego koła turystyczno-fotograficznego. Trasa wycieczki prowadziła z miejscowości Węglówka do obserwatorium astronomicznego na Lubomirze. Uczniowie mieli okazję wysłuchać prelekcji popularno- naukowej o tematyce astronomicznej. Była to też okazja do zrealizowania kolejnego zadania z projektu "Klasa w terenie".

          Po spotkaniu wyruszyli w dalszą drogę do schroniska PTTK "Kudłacze", gdzie wspólnie zjedli obiad i wypili gorącą czekoladę. Uczniowie mieli również okazję zażyć pierwszej w tym roku śnieżnej bitwy.

          Nasi dzielni wędrowcy pokonali pieszo 14 km.

            

            

            

           

          Kolejny wyjazd uczniów z koła turystyczno- fotograficznego za nami. 1lutego 2024 r. młodzi turyści walczyli dzielnie pokonując 11 km trasy z Kasinki Małej na Lubogoszcz Zachodni.